Valveseadmete müüja käive kasvas kolmandiku

14. mai 2014, 00:00

Kolmes Balti riigis tegutsev valveseadmete maaletooja BK Eesti, kes tähistab tänavu oma 20. sünnipäeva, kasvatas mullu käivet üle 30%. Tulemuste taga on suuresti uued IP- ehk võrguühendusega töötavad valvekaamerad ja -süsteemid.

BK Eesti üks omanikest ja juhataja Erik Rajamäe ütles, et nende kontseptsioon on tegutsemise algusest peale olnud ainult seadmete müük. “Meie ise oma seadmeid ei paigalda, mis annab meie klientidele kindluse, et me ei konkureeri nendega,” lisas ta. Tema sõnul on ettevõte ainus turvaseadmete hulgimüüja, kes tegutseb kõigis kolmes Balti riigis, kus neil on kokku 5 kontorit ja 40 töötajat. “See annab meile eelised kauba hankimisel ja samas hea võimaluse olla klientide lähedal ning hoida ennast nende vajadustega kursis,” rääkis Rajamäe.

Tänavu oodata samasugust kasvu. “Muidugi on väga meeldiv teenida aina suuremat kasumit ja kasvatada müüginumbrit, kuid meie põhirõhk on alati sellel, et klient jääks rahule ja tuleks ikka ja jälle meie juurde tagasi,” sõnas Rajamäe. “Ootame sellelt aastalt eelmise aastaga võrreldavat kasvu.”

Rajamäe sõnul on edu taga ka tugev meeskond, kellest paljud on firmas töötanud 10–20 aastat. BK Eesti kliendid on suuremad ja väiksemad paigaldusfirmad ning edasimüüjad.

Tänavune aasta on alanud isegi suuremas kasvutempos. “Oleme investeerinud palju rohkem reklaami ja teavitusse, oleme tõhustanud tehnilist tuge. Osalesime Eesti Ehitab 2014 näitusel, kus oli väga hea võimalus tutvustada Hikvisioni nutikaid videovalveseadmeid laiemale ringkonnale,” loetles Rajamäe. Sel aastal kasvas näiteks ettevõtte lao­pind endisest viis korda suuremaks, mis ­Rajamäe sõnul aitab kaasa kaupade kiiremale ja mugavamale liikumisele.

Aasta tagasi sõlmisid BK firmad koostöölepingu maailma kõige suurema videoseadmete tootjaga, Hiina firmaga Hikvision, saades nende ainuesindajaks Balti riikides. “See annab BK Eesti kliendile kindluse, et meilt ostes saab ta kõige moodsama ja töökindlama süsteemi,” sõnas Rajamäe.

Tema sõnul hõlmab Hikvisioni tootevalik videolahendusi alates lihtsatest analoogkaameratest ja lõpetades keerukate ülemaailmses võrgus asuvate IP-videosüsteemidega. Rajamäe sõnul on needsamad IP-videoseadmed klientide lemmik. “Põhjus on lihtne. Teiste tootjate IP-videoseadmed olid juba pikka aega turul olemas, aga nendega ümberkäimine ja nende häälestamine oli keeruline, töökindlus kõikuv ning hinnaklass kõrge,” selgitas Rajamäe.  “Hikvision lõi siin platsi puhtaks.” Tootega koos saab klient kaasa tasuta tarkvara, äpi, tehnilise toe.

Pilt peab olema kvaliteetne. Rajamäe sõnul on see oluline, sest udustes kaadrites ei ole võimalik isikuid tuvastada. “Hiljuti oli mul isiklik kogemus, kus tänu kvaliteetsele videosalvestusele avastasin varguse minu enda maja ehitusplatsilt ja see viis ülikavala vargusskeemi paljastamiseni. Seega saan öelda, et kogu videosüsteemi maksumus tuli kolmekordselt tagasi,” rääkis ta.

BK firmade asutaja Kevin Probert-Ehaver märkis, et valveseadmete turg on palju muutunud. “Aastal 1994 oli tüüpiline “valvesüsteem” hoonest väljapoole paigaldatud infrapunaandur, mis liikumise korral lülitas sisse halogeenlambi. Nüüd saab valveobjekte kontrollida mobiiltelefoni või äpi kaudu ja jälgida ­eemal asuva kaamera ees toimuvat oma nutitelefoni ekraanil,” rääkis Probert-Ehaver. “BK Eesti müüb ka Targa Maja lahendusi, kus kõik maja tehnilised võimalused on kaugelt juhitavad.  Seega ei ole enam nii selget piiri valve- ning muude tehniliste süsteemide vahel.”

Kui vaadata Balti riikide turu arengut, siis oli Eesti Probert-Ehaveri sõnul 1990ndatel aastatel selgelt Lätist ja Leedust eespool, praegu aga suurt vahet ei ole ning nende Leedu firma käive on Eestist suurem, peegeldades elanikkonna arvu. “Oleme aastaid täheldanud, et meie valdkonnas käib äritegevus kõikides Balti riikides sarnase rütmiga,” märkis ta.

 

Mis on mis

 • BK Eesti

Firma asutaja ja enamusaktsionär on Inglismaal väliseesti perekonnas sündinud Kevin Probert-Ehaver, kes kolis Eestisse 1990.
Alustas tegevust 1994
Käive oli 2013. a ligi 1,9 mln eurot, kasvades aastaga 33%, kasum üle 140 000 euro.
Dividendi maksis mullu 10 000 eurot, tänavu on plaan maksta 25 815 eurot.

 

Kommentaar

 • Valveseadmete müük sõltub ehitusturust

Marko Saar, Hedengren Eesti ASi juhatuse liige
Turvateenus ja valveseadmete müük sõltub ehitusturust.
Kuna ehitusturg hakkas langema kohe, kui Euroopa Liidu raha ja CO2 kvootide müügi raha otsa sai, nagu oleks noaga lõigatud, siis ka meie turg langes, sest on otseselt ehitusturuga seotud. Seetõttu on firmadel elu raskemaks läinud. Selle aasta algus on olnud parem, kui oli eelmise aasta lõpp.
Sulaselge trend on see, et maht on langenud ja pakutavate toodete hind samuti. Odavus on märksõna, riigihangete märksõna on 100% hind. Kõik hakkab ehitajast pihta, kui ehitusturul on langus, siis on kõik näljased ja ollakse iga objekti kallal. Aetakse hind alla.
Väga head lahendust siin ei ole. Tuleb ikka riigihangetel osaleda, kuigi maht on vähenenud ja töö odavam ning raha, millega ära elada, ei tule sisse.
Rusikareegel on selline: 1/3 kogu projektist on paigaldustöö, aga kõik oleneb objektist, seadmetest ja keerukusest. Selle aasta alguses kuulutati palju hankeid välja ja praegu töö käib. Aasta lõpp tuleb aktiivsem, koole ja lasteaedu renoveeritakse palju. Aasta lõpupoole on lõbusam ja kui järgmisel aastal ELi raha esimene ports tuleb, siis läheb ka lõbusamalt.

 

Üks küsimus

 • Kas turvasüsteemidesse investeeritakse aina rohkem?

Erik Rajamäe, BK Eesti üks omanikest ja juhataja
Turvasüsteemide turg on tänu tehnika kiirele arengule muutumises.
Endised valvesüsteemid, kus kasutamiseks tuli sisestada kood juhtpaneelilt, on muutunud GSM-põhisteks tarkadeks lahendusteks, kus valvekeskuse juhtimine toimub nutitelefoni ekraanilt, üle interneti. Trend ongi pigem sinna, et vananenud tehnika tahetakse vahetada välja kaasaegse lahenduse vastu – midagi sellist, nagu juhtus mobiiltelefonide vallas mõni aeg tagasi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  13. May 2014, 19:33
  Otsi:

  Ava täpsem otsing