Allar Jõks: riigikogu loob häbiväärse pretsedendi

1321-aripaev 21. mai 2014, 10:48

Täna kolmandal lugemisel olev nn apteegiseaduse eelnõu menetlus kujundab Eesti õiguskultuuri, ütles advokaadibüroo Sorainen partner ja vandeadvokaat Allar Jõks.

"Lähenevaid riigikogu valimisi silmas pidades tuleks tänast hääletust pingsalt jälgida. Valimiskampaanias vääriks vastust küsimus, et kui riigikogu võib jõustunud kohtuotsust eirata, siis miks mitte võimaldada sama ka näiteks (maksu)võlgnikel," sõnas Jõks.

"Jättes kõrvale eelnõu sisulised voorused ja puudused ning ebaselge autorsuse, jääb alles küsimus, kas Eestis kohtuotsused on täitmiseks kohustuslikud. Asjatundjad võivadki vaidlema jääda, kas eelnõul on apteegiturgu turgutav või pidurdav mõju. Vaidlust ei ole aga selles, et apteegiasutamise piirangud on vastuolus riigikohtu 9. detsembri 2013 otsusega. Lisaks on liisuheitmisega asutamisõiguse andmine lihtsalt totter, nagu Andrus Ansip eelnõu teisel lugemisel riigikogus tabavalt märkis," rääkis Jõks.

Tema sõnul on etteheide, et riigikohtu antud 6 kuud on ebapiisav korraliku lahenduse väljatöötamiseks, tehtud valel aadressil. "Kohus andis maksimaalse tähtaja, mida seadus võimaldas."

"Riigikohus on seaduste kooskõla põhiseadusega hinnanud üle kahekümne aasta. Ei meenu, et kunagi varem oleks parlament kõrgema kohtu hinnangul põhiseadusega vastuolus olevat ja kehtetuks tunnistatud piirangut uuesti kehtestanud. Rohelist nuppu vajutavatel saadikutel on seega täna võimalik teha õigusajalugu."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. May 2014, 11:40
Otsi:

Ava täpsem otsing