Romet Kreek • 17. juuni 2014 kell 9:04

Nafta võib äratada aktsiaturu unest

Ajal, mil USA aktsiaturgudel on nii vaikne, nagu nad oleksid magama jäänud, teeb naftaturg sellist müra, mis võib katkestada aktsiate rahulikku und, kirjutab Bloomberg.

USA aktsiaindeks S&P 500 on juba 40 kauplemispäeval tõusnud või langenud päevas vähem kui 1%. See on pikim vaikuse periood alates 1995. aastast. Samal ajal on WTI nafta hind liikunud juba üheksa päeva vähemalt 1% päevas. WTI naftahind kõigub 107 dollari kandis barrelist, mis on kõrgeim hind alates septembrist.

Aktsiaturu oodatud kõikuvuse ehk volatiilsuse indeks VIX aga flirtis umbes nädal tagasi uue rekordmadala tasemega. Seevastu nafta VIX analoog tõusis läinud nädalal 34%, mis on kahe aasta suurim tõus seoses pingetega Iraagis.

Kuigi selline areng ei ole alati põhjustanud ajaloos majanduslanguseid, eelnes nafta hinnatõus näiteks 1970ndate majandussurutistele, kirjutas täna Yardeni Researchi president Ed Yardeni.

"Läinud nädala kiiresti arenevad sündmused Iraagis omavad potentsiaali muutuda aktsiate pulliturule tõsiseks ohuks," kirjutas Yardeni. "Vähemalt annab see investoritele midagi uut, mille pärast muretseda."

Hetkel kuum