Arco Bulgaaria juht: pole mingit pangajooksu

Kaisa Gabral 03. juuli 2014, 11:18

Arco Vara Bulgaaria üksuse juht Ivaylo Mishev lausus Äripäevale, et Bulgaarias pole mingit pangajooksu ja tänaseks päevaks on kõik juba möödanik.

Esmaspäeval kiitis Euroopa Komisjon heaks Bulgaaria taotluse avada krediidiliin ning toetada 3,3 miljardi leevi ehk 1,68 miljardi euroga riigi pangandussüsteemi.

Meedia teatel saadeti First Investment Banki klientidele sõnumeid või e-kirju, milles kästi neil oma hoiused välja võtta. See tekitas panga filiaalides pikad järjekorrad.

Bulgaaria keskpanga teatel rünnati panku selleks, et muuta riigi pangandussüsteem ebastabiilseks.

Loe Ivaylo Mishevi kommentaari, mis toimus Bulgaaras:

Pole mingit pangajooksu. Kõik sai alguse pangast Corporate Commercial Bank AD, mille enamusaktsionäril (Bulgaaria rahvusest) olid lähedased sidemed võtmepoliitikutega ning märkimisväärsel osal riigiettevõtetest oli raha sellesse panka depositeeritud. See võimaldas pangal pakkuda keskmisest kõrgemaid määrasid individuaalsetele hoiustajatele ja seetõttu saavutati viimastel aastatel ebanormaalne kasv.

Viimastel kuudel on suhted panga suuraktsionäri ja Bulgaaria võtmepoliitiku vahel (poliitik on läbi enda ettevõtete ise üks panga suurimaid laenajaid) halvenenud ja läbi ulatusliku meediakajastuse, kus räägiti nende kahe tülist, on hoiustajad muutunud murelikuks ja alustanud oma raha fondidest väljaviimisega.
Sekkus aga Bulgaaria Keskpank, kes võttis panga üle kontrolli enda kätte ja jälgis panga operatsioone juuli lõpuni. Selleks ajaks olid kas olemasolevad aktsionärid või riik rekapitaliseerinud panga ja selle jälle töökorda seadnud. Mõned päevad hiljem levisid kuulujutud sotsiaalmeedias ja SMSide kaudu, et teine Bulgaaria pank, First Investment Bank AD, pidi minema sama rada.
Tulemuseks oligi väike pangajooks 27.juunil, reedel. Panga aktsiad kukkusid reedel Bulgaaria aktsiaturul ligi 30%.

Bulgaaria keskpank, Bulgaaria suuremate erakondade juhid, Bulgaaria valitsus ja president reageerisid sellele ja tegutsesid kiirelt ning palusid pangasüsteemile toetust, et First Investment Bank AD peaks kõigi võimaluste järgi ikkagi tegutsemist jätkama. Kuid nii Euroopa Komisjon, kui ka IMF rahutsasid neid ja teatasid, et Bulgaaria pangandussüsteemi likviidus tagatakse palve peale kohe.

Tulemuseks oligi see, et esmaspäeval, 30. juunil umbes kümme inimest arreteeriti valeinformatsiooni levitamise tõttu Bulgaaria pankade osas, pangajooks lõppes ja inimesed viisid oma raha panka tagasi, ning panga aktsiad hüppasid tagasi 27% ühe päevaga.

Olukord oli tõsine seepärast, et mitte ükski pank maailmas ei elaks üle seda, kui kõik tema hoiustajad võtavad rahad välja. Ning kui pangajooks oleks jätkunud, oleks olnud vajalik täiendava likviiduse tekitamine, teisisõnu oleks vajalik olnud rahasüst.

Tänaseks on olukord juba rahulik ja pank tegutseb tavapäraselt.

Need juhtumid mõlema panga puhul pole Arco tegemisi otseselt mõjutanud. Kaudsed mõjud on siiski:

 • Mõned potentsiaalsed kliendid on otsustanud raha panka paigutamise asemel raha kinnisvarasse investeerida. See mõjub positiivselt Arco projektidele.
 • Pangad, kellega Arco peamiselt koostööd teeb - Unicredit Bulbank ja Piraeus Bank Bulgaria – on saanud mõned teiste eelpool mainitud pankade hoiustajad endale ja see on tugevdanud Arco partnerpanga likviidsust ja tugevust.

Me pole kuulnud, et ühelgi meie olemasoleval kliendil oleks probleeme likviidsusega ja me ei usu, et sel vahejuhtumil oleks mingit mõju Arco projektidele. Arco projektid Bulgaarias jätkuvad tavapäraselt ja müügitempo on olnud isegi parem kui oli prognoositud.

Üldine mõju kogu sellel lool võib olla see, et inimesed eelistavad edaspidi pangadeposiidi asemel kinnisvarainvesteeringut.


 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  07. July 2014, 11:53
  Otsi:

  Ava täpsem otsing