Pangad väljuvad hapust ärist

Marta Jaakson 13. juuli 2014, 18:04

Pangad on kinnisvaraäris otsi kokku tõmbamas - pankrotivarana ostetud hapude laenude tagatisvarast on suur osa müüdud ning juurde midagi ei osteta.

Kahe suurema, Swedbanki ja SEB kinnisvaraäride portfellid on aastaga kahanenud kordades. "Meie hinnangul on turg normaalselt toimima hakanud juba 2012.-2013. aastal ning seetõttu ongi käsil väljumisfaas," kommenteeris SEB panga kinnisvarafirma Estectus tegevjuht Hannes Kuhlbach.

Elavnes elamispindade ja äripindade müük, samas jäi kahvatuks nõudlus tootmis- ja ärimaa ning elamumaa sektoris linnade lähivaldades. Ta lisas, et võib nõustuda, et vähemasti kahe suurema panga kinnisvara haldusettevõtted on oma tegevust saneerijatena lõpetamas. Estectus müüs eelmise aasta alguses 17,5 mln euro, nüüd on müügis veidi enam kui 5 mln euro väärtuses vara.

Swed müüb vaid maad

Lõpetamisfaasis on ka Swedbanki kinnisvaraäri, millele oli mullune kokkutõmbamise aasta. Aasta varasemaga võrreldes suuri tehinguid ei olnud ning likvideeriti eluaseme ja äripindade portfell. Täna on aktiivses müügis vaid maa, millega tegeleb Ektornet Land. Ettevõttega liitus mullu veel kaheksa panga kinnisvaraettevõtet. Firma müügis oleva kinnisvara kogus kahanes aastaga kolm korda, täna on müügis veidi enam kui 10 mln euro väärtuses vara.

Konkurentidest erinevalt toimib Nordea panga kinnisvarafirma Promano Est OÜ, mille kinnisvaraporfelli haldab Ober-Hausi Kinnisvara. Möödunud aastal ostis ettevõte kolm ja müüs neli objekti.

Nordea ujub ajutiselt vastuvoolu

Nordea kinnisvarafirma Promano Est 2013. aasta majandusaastaranne kinnitab, et firma kavatseb varade soetamist jätkata ka tänavu, ent pigem on samuti suund vara realiseerimisele. Nordea kliendikommunikatsiooni projektijuht Mirjam Mikkin kommenteeris, et möödunud aasta oli kinnisvarafirmale edukas - turu taastumine võimaldas varade müügiga alustada ja vähendada oluliselt uute varade sisseostmist. 

Kui eelmisel aasta sügisel rääkis Nordea Äripäevale, et plaanib kinnisvara juurde osta, siis tänavu plaanib Nordea enamiku kinnisvarafirma varadest ära müüa. Panga kinnisvarafirma omab vaid elukondlikku kinnisvara nagu korterid ja eramajad. "Panga jaoks on oluline, et varade hulk Nordea kinnisvarafirmas väheneb, kuna kinnisvara omamine ei ole panga põhiülesanne," märkis Mikkin.

Liit: hea, et laenubuumi ei köeta

"Pankade kinnisvarafirmasid tuleb kiita," kommenteeris Eesti kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) tegevjuht Tõnis Rüütel. Ta selgitas, et pangad hoidsid kiirmüüke tagasi ning ei lasknud turule liiga palju nn hapuks läinud vara, seeläbi ei langenud tema sõnul hinnad veelgi madalamale.

Rüütel selgitas, et pankade kinnisvarafirmade eelmiste aastate tehingud peegeldavad turuolukorda, kus korterite ja eramute müügil on minekut, ent maad seisavad. "Kahtlemata on pangad jaganud koduvõtja valu. Nad on ka väga palju õppinud ja kolm, neli aastat heas mõttes konservatiivsed olnud," ütles Rüütel.

Ta lisas, et suuremate pankade kinnisvarafirmade sulgemise märke on ka tema märganud. "Eks ma olen ka märganud, et SEB on Estecust sulgemas," nentis ta.

Kõik müügiks ehk kuidas toimivad pankade kinnisvarafirmad?

Ektornet Land
Käive
2013 20 809 371
2012 19 320 674*
kasum
2013 2 788 623
2012 -263 411

Swedbankile kuuluv kinnisvarafirma, millesse pank koondas mullu kaheksa senist kinnisvaraäri.
Müüs eelmisel aastal 155 korterit, 61 maatükki ja 9 kommertsobjekti. Ühtegi vara firma juurde ei ostnud.
Tänavu müüb portfellis olevaid arendusprojekte ja plaanis on varade mahu oluline vähendamine.
* üheksa pangale kuulunud kinnisvarafirma, mis tänaseks Ektornet Landiga liidetud, koondkäive.

Estectus
2013 613 717
2012 510 964
Kahjum
2013 - 426 273
2012 - 1 306 729

SEB kinnisvarafirma. Eelmisel aastal uusi varasid ei omandanud ning keskendus varade müümisele ja müügiks ettevalmistamisele.
Estectuse eelmise aasta märkimisväärseim müük oli Mööbliaida kinnistu müük Tartumaal. Selle aasta lõpuks plaanib ettevõte portfelli jätta vaid mõned varad. "Turg on tööle hakanud ja seega on võimalik varasid plaanipäraselt realiseerida," ütles portfelli eest vastutav Hannes Kuhlbach.
OÜ Estecus kuulub Skandinaviska Enskilda Banken AB tütarfirmale Baltectus B.V. Firma portfelliga tegeleb BPT Real Estate Service AS.

Nordea Promano Est
Käive
2013 252 293
2012 198 934
Kasum
2013 332358
2012 2 428

Nordea panga kinnisvarafirma. Portfelli haldamise teenust osutab AS Ober-Hausi Kinnisvara.
2013. aastal soetati kolm ning müüdi neli kinnisvaraobjekt. Tänavu ostab juurde neli.


Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. July 2014, 16:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing