Aasia linnad lõhkavad mulle, lääne omad mitte

Mait Kraun 30. juuli 2014, 14:37

Viimase 12 kuuga kiiresti tõusnud kinnisvarahindade jahutamisega pole Lääne suurlinnad hakkama saanud, küll aga on asjalikku eeskuju näidanud Singapur ja Hong Kong, vahendab Bloomberg.

Kinnisvarahinnad on 12 kuuga tõusnud Londonis 20%, Manhattanil 18% ja Sydneys 15,4%.

Singapuris ja Hong Kongis on hinnad aga langenud vastavalt 3,7% ja 0,6%.

Ajendatuna murest hindade taskukohasuse ning väärtuse ülepaisumise pärast otsustasid mõlemad Aasia linnad võtta kasutusele meetmeid, mis turgu jahutaksid. Selleks kasutati kinnisvaralaenude piiramist, maksude kehtestamist ning kõrgete lõivude kehtestamist välismaistele ostjatele.

„Hong Kong on kinnisvaraturu edukalt maha jahutanud,“ ütles ettevõtte Australia & New Zealand Banking Group vanemökonomist Raymond Yeung. „Singapur on isegi veel paremini hakkama saanud.“

New York, London ja teised suured lääneriikide linnad pole aga samaga hakkama saanud. Hong Kongile ja Singapurile annavad eelise geograafiline asukoht, riikliku kinnisvaraturu suur osakaal ning elanike valmisolek täita valitsuse direktiive, ütlevad akadeemikud ja uurijad.

Londonil ja New Yorgil pole nende sõnul aga ligilähedaseltki nii suurt kontrolli oma linna majanduse ning elanike käitumise üle.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. August 2014, 16:15
Otsi:

Ava täpsem otsing