Osaühingu müügitulu oli 398 461 eurot ehk enam kui 67 000 eurot rohkem kui aasta varem.
Osaühingu juht perearst Eero Merilind ütles, et üks suur mulluse miinuse allikas oli uuringufond, millega keskus läks aasta lõpuks 4500 euroga lõhki. Samas märkis ta, et kõik neli Meditiimi perearsti olid haigekassa koostatud kvaliteedisüsteemi tabelis tänavu parimate arstidena välja toodud. “See tähendab aga kasvavat töömahtu ja suurt koormust uuringufondile,” lisas ta.
See, et perearstikeskused kipuvad jääma miinusesse, ka KOVi toetatud keskus, võib Merilinnu sõnul näidata seda, et senine pearahapõhine finantseerimissüsteem hakkab end perearstinduses 20 aasta möödudes ammendama ja võib-olla oleks tulevikus mõistlikum vaadata tervishoiu finantseerimist vähem n-ö Exceli-põhiselt ja rohkem probleemidepõhiselt.
Süsteemi tuleks uuendada. “Täna, mil inimeste ootused tervishoiule on suuremad ja tahetakse rohkem terviseuuringuid, tuleb riigil vastu võtta uued poliitilised otsused,” jätkas perearst. “Omal soovil uuringud võiks olla inimese enda maksta või laiendataks riigi toetusega skriiningprogrammide mahtu,” pakkus ta.
Seni on otsus, kas pisku raviraha eest teha kõike ennetuslikku või ei, jäänud arstide teha, jätkas Merilind. Need perearstikeskused, kes püüavad patsientidele vastu tulla, on suurema tõenäosusega miinuses, ja need, kellel ei ole seda vajadust, on plussis ja neil on võimalus ka dividende jagada.
Maal arstiabi kehvakene. Ehkki OÜ Tõstamaa Tervisekeskuse oli mullu 27 297 euroga kasumis, oli selle omaniku Madis Veskimägi hoiak praegusesse, äritegevusele põhinevasse tervishoiukorraldusse siiski kriitiline, sest see on maksumaksjale kulukas. Samuti tõi ta välja, et arstiabi, esmane diagnostika ja protseduurid on patsientidest kaugenenud, seda eriti maapiirkondades.
Ehkki Veskimägi jäi tervisekeskuse mulluste majandustulemustega rahule, on praksise pidamisel olnud tema sõnul ka kehvemaid aegu, seotud näiteks liisingu, laenu ja pikaajalise maksegraafikuga ostetud tehnika tasumise perioodiga või remondiga. Veskimägi sõnul on tema soov töötada lihtsalt arstina, kes on pädev esmatasandi paljudes tahkudes ehk töö väikelastega, hüpertensioon, diabeet, liigesvaevused ja ülekoormusseisundid, väikekirurgia ja diagnostika. Seda kõike vastavalt sisustatud tervisekeskuses, mis oleks hallatav riiklikult.
“Ma pooldan väga eelarvepõhist kogu meditsiinisüsteemi rahastamist. Senises tegevuses võtab uskumatult palju energiat igapäevane sekeldamine majandusküsimuste, muutuvate haigekassa kodeerimistega ja varustuse ning ruumide korrasoleku ja kvaliteedi tagamisega,” rääkis Veskimägi. “Usun, et korrastatud, vajadusepõhine ja eelarveliselt rahastatav meditsiinisüsteem meeldiks paljudele.”