Eliisa Matsalu • 10. september 2014
Jaga lugu:

Läti pank Norvik Banka avaldab Läti suurimas päevalehes Diena reklaame Indrek Kuivalliku suurosalusega ettevõtte Winergy väidetavate petuskeemide kohta.

Äripäev kirjutas mais, et Starmani ühe asutaja Indrek Kuivalliku suurosalusega ettevõte Winergy, kellele kuulub Läti suurim tuulepark, läks oma laenuandja Norvik Bankaga pöördumatult tülli – ettevõte süüdistab panka katses Winergy kaaperdada, pank ettevõtet aga raha kantimises.

Pärast kahte aastat kestnud vaidlusi on maha peetud mitmeid tsiviilvaidlusi, algatatud kriminaalasju, pankroti- ja saneerimismenetlus. Nüüd on aga tüli võtnud uue pöörde – Norvik Banka ostab Läti suurimas päevalehes Diena ründavaid reklaame, milles on näidatud Winergy ja sellega seotud ettevõtete ja inimeste väidetav petuskeem.

Norvik Banka esindaja Ralfs Vilands ütles, et ostetud reklaamide eesmärgiks on näidata avalikkusele, millise laiamahulise petuskeemiga peab pank võitlema. „See on esimene kord, kui mõni pank otsustab sellise infoga avalikkuse ette tulla,“ märkis Vilands. Tema väitel on reklaamide avaldamise järel Norvik Bankale toetust avaldanud nii Swedbank, SEB kui ka Danske Bank, samuti teised organisatsioonid, kes on samalaadsete pettuste ohvriks langenud.

Winergy enamusosanikust ettevõtte Wind One juhatuse esimees Henri Treude sõnul püüab aga Norvik Banka reklaamidega kompenseerida kaotusi kohtus. „Väga kehvasti arvame sellest, selge see,“ ütles ta. Tema sõnul püüab pank ja selle uus enamusaktsionär, vene kodanik Grigori Guselnikov, kes on oma kodumaal seotud mitmete rahapesu kriminaalasjadega, tasulise meedia kaudu ja parimaid vene desinformatsiooni taktikaid kasutades juhtida tähelepanu kõrvale reaalsusest: mis pangaga tegelikult toimub, kes on omanikud ja mis on panga finantsseis.Omalt poolt on Winergy piirdunud vaid Diena teatamisega, et tegu on laimukampaaniaga. „Lugejail pole alati võimalik selgelt eristada tasulisel pinnal avaldatud laimu ajakirjanduslikust sisust, mistõttu on need nn reklaamid kindlasti meie au ja väärikust teotavad,“ ütles Treude.

Treude lisas, et kuigi reklaamid pole ettevõtet otseselt mõjutanud, oleks rumal arvata, et need ei häiri. Tema sõnul aga Winergy vastulööki ei kavatse anda, vaid keskendub sellele, et taastada ettevõtte äritegevus.

Tüli miljonite eurode pärast. Winergy ja Norvik Banka tüli algas 2012. aasta sügisel, kui pank kutsus ootamatult tagasi ettevõttele vaid mõned kuud varem tuulepargi rajamiseks antud 18,6 miljoni euro suuruse laenu. Panga pressiesindaja Valda Kipanese sõnul ei tasunud Winergy pangale vajalikke laenumakseid ega esitanud neile nõutud informatsiooni. Peale selle süüdistab pank Wingergyt ka maksudest kõrvalehiilimises, dokumentide võltsimises ja ettevõtte maksejõuetusse juhtimises.

Kuigi mitmes Läti tsiviilvaidluses on õiglus saatnud Winergyt, on ettevõtte ümber punutud keeruline ettevõtete võrk, mille omanikud või juhatuse liikmed on omavahel kas praegu või varasemalt seotud. Norvik Banka on veendumusel, et ettevõtete rägastiku kaudu on Winergyst raha välja toimetatud, et hoiduda maksudest ja vältida pangale võla tasumist.

15. augustil kinnitati Winergy saneerimiskava, mille järgi on Norvik Banka nõuded võrreldes teiste kreeditoridega eelistatud ja pank saab laenu täies mahus tagasi.

 

TASUB TEADA

SIA Winergyle kuulub Läti suurim tuulepark Ventspilsi lähedal.92,1% osalust Winergyst kuulub Eesti ettevõttele Wind One, mille omanik on ärimees Indrek Kuivallik.Winergy vähemusosanik on Malta päritolu ettevõte Aeolus Investments, mille lõplik kasusaaja võib olla pankur Jurijs Šapurovs.Winergy tuulepargi projekti krediteeris võlausaldaja Norvik Banka. Jurijs Šapurovs omab pangas 18,8% osalust.2012. aasta sügisel esitas Norvik Banka politseisse avalduse, süüdistades Winergyt pettuses. Alustati uurimist.Viimase pooleteist aasta jooksul on olnud mitmeid tsiviilkohtu vaidlusi, mis on Winergyle positiivselt lõppenud.2013. kevadel alustati Norvik Banka süüdistuste peale kriminaaluurimine. Winergyt ega ettevõttega seotud isikuid pole kahtlustatavaks kuulutatud. Uurimise käigus arestiti Winergy varad Lätis.Mullu novembris kuulutati Winergy maksujõuetuks, otsus on peatatud kuni lõplike lahendusteni jõudmiseni.Läti õigusabipalve peale arestis aprillis Tallinna ringkonnakohus Winergy Eesti pangakonto LHVs, millel seisab 476 000 eurot.Määrusele on esitatud määruskaebus riigikohtule ja määrus on jõustumata.Läti prokuratuuri algatusel on alustatud kriminaaluurimine Norvik Banka töötajate ja Jurijs Šapurovsi kohta.16. mai alustas Winergy saneerimiskava koostamist, mis kinnitati 15. augustil. Selle järgi on Norvik Banka nõuded teiste kreeditoridega eelistatud ja ettevõte peab esmajärgus neile kogu võla tagasi maksma.

Seotud lood

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt