• Jaga lugu:

  Läti pank ründab Kuivallikut

  Läti pank avaldab riigi suurimas päevalehes Diena reklaame, kus kirjeldab Indrek Kuivalliku suurosalusega ettevõtte väidetavaid petu­skeeme.

  Äripäev kirjutas mais, et Starmani ühe asutaja Indrek Kuivalliku suurosalusega ettevõte Winergy, kellele kuulub Läti suurim tuulepark, läks oma laenuandja Norvik Bankaga pöördumatult tülli – ettevõte süüdistab panka katses Winergy kaaperdada, pank ettevõtet aga raha kantimises.
  Kahe aastaga on maha peetud mitu tsiviilvaidlust, algatatud kriminaalasju, pankroti- ja saneerimismenetlus. Nüüd on aga tüli võtnud uue pöörde – Norvik Banka ostab Läti suurimas päevalehes Diena ründavaid reklaame, milles on näidatud Winergy ja sellega seotud ettevõtete ja inimeste väidetav petuskeem.
  Norvik Banka esindaja Ralfs Vilands ütles, et eesmärk on näidata avalikkusele, millise laiahaardelise petuskeemiga peab pank võitlema. “See on esimene kord, kui mõni pank otsustab sellise infoga avalikkuse ette tulla,” märkis Vilands. Tema väitel on reklaamide avaldamise järel Norvik Bankale toetust avaldanud nii Swed­bank, SEB kui ka Danske Bank, samuti teised organisatsioonid, kes on samalaadsete pettuste ohvriks langenud.
  Winergy enamusosanikust ettevõtte Wind One juhatuse esimehe Henri Treude sõnul püüab aga Norvik Banka reklaamidega kompenseerida kaotusi kohtus. “Väga kehvasti arvame sellest, selge see,” ütles ta. Tema sõnul püüab pank ja selle uus enamusaktsionär, Venemaa kodanik Grigori Guselnikov, kes on oma kodumaal seotud mitme rahapesu kriminaalasjaga, tasulise meedia kaudu ja parimaid Vene desinformatsiooni taktikaid kasutades juhtida tähelepanu kõrvale reaalsusest: mis pangaga tegelikult toimub, kes on omanikud ja milline on panga finantsseis.
  Omalt poolt on Winergy piirdunud vaid Dienale teatamisega, et tegu on laimukampaaniaga. “Lugejatel pole alati võimalik selgelt eristada tasulisel pinnal avaldatud laimu ajakirjanduslikust sisust, mistõttu on need nn reklaamid kindlasti meie au ja väärikust teotavad,” ütles Treude. Ta lisas, et Winergy vastulööki anda ei kavatse, vaid keskendub sellele, et taastada ettevõtte äritegevus.
  Tüli miljonite eurode pärast. Winergy ja Norvik Banka tüli algas 2012. aasta sügisel, kui pank kutsus ootamatult tagasi ettevõttele vaid mõni kuu varem tuulepargi rajamiseks antud 18,6 miljoni ­euro suuruse laenu. Panga pressiesindaja Valda Kipanese sõnul ei tasunud Winergy laenumakseid ega esitanud neile nõutud informatsiooni. Peale selle süüdistab pank Wingergyt maksudest kõrvalehiilimises, dokumentide võltsimises ja ettevõtte maksejõuetusse juhtimises.
  Kuigi mitmes Läti tsiviilvaidluses on peale jäänud Winergy, on tema ümber punutud keeruline ettevõtete võrk, mille omanikud või juhatuse liikmed on kas praegu seotud või on seda olnud. Norvik Banka on veendunud, et firmade rägastiku kaudu on Winergyst raha välja kanditud, et hoiduda maksudest ja vältida pangale võla tasumist.
  15. augustil kinnitati Winergy saneerimis­kava, mille järgi on Norvik Banka nõuded võrreldes teiste kreeditoridega eelistatud ja pank saab laenu täies mahus tagasi.
  Laimav reklaam toob trahvi
  Tarbijakaitseamet teatas, et  Eesti seaduste järgi ei tohi reklaam ei otseselt ega kaudselt alavääristada või muul viisil halvustada isikut, tema nime, kaubamärki, tegevust või tegevusala, teenust ega ka üritust. Samuti ei tohi reklaamis esitada valeteavet ega ilma isiku eelneva kirjaliku nõusolekuta viidata ei talle ega tema omandis olevale esemele.
  Tarbijakaitseameti kommunikatsiooniekspert Kadri Paul ütles, et kui Norvik Banka neid nõudeid rikub, määrataks talle Eestis rahatrahv kuni 3200 eurot.Rikkumise tuvastamisel kohustab tarbijakaitse­amet reklaamiseadust rikkuva reklaami avalikustamist lõpetama või reklaami muutma, et see oleks seadusega kooskõlas.
   
  Mis on mis
  SIA Winergy
  Ventspilsi lähedal asuva Läti suurima tuulepargi omanik.Omanikud: 92,1% Eesti ettevõte Wind One (Indrek Kuiv­allik). Vähemusosanik Malta päritolu Aeolus Investments, mille lõplik kasusaaja võib olla pankur Jurijs Šapurovs.Kreeditor: Norvik Banka, milles Jurijs Šapurovs omab 18,8% osalust.
   
  Vaidlus
  Kriminaaluurimise all mõlemad pooled
  2012 sügisel esitas Norvik Banka politseisse avalduse, süüdistades Winergyt pettuses. Alustati uurimist.2013 kevadel alustati Norvik Banka süüdistuste peale kriminaaluurimine. Winergyt ega ettevõttega seotud isikuid pole kahtlustatavaks kuulutatud. Uurimise käigus arestiti Winergy varad Lätis.2013 novembris kuulutati Win­ergy maksujõuetuks, otsus on peatatud kuni lõplike lahendusteni jõudmiseni.2014 aprillis arestis Tallinna ringkonnakohus Läti õigusabipalve peale Winergy Eesti pangakonto LHVs, millel seisab 476 000 eurot.Määrusele on esitatud määruskaebus riigikohtule, määrus on jõustumata.Viimase 1,5 aasta jooksul on olnud mitu tsiviilkohtu vaidlust, mis on Winergyle positiivselt lõppenud.Kriminaaluurimine on Läti prokuratuuri algatusel alustatud ka Norvik Banka töötajate ja Jurijs Šapurovsi suhtes.16. mail alustas Winergy saneerimiskava koostamist, mis kinnitati 15. augustil. Selle järgi on Norvik Banka nõuded teiste kreeditoride suhtes ­eelistatud ja ettevõte peab esmajärgus neile kogu võla tagasi maksma.
   
  Kes on kes
  Indrek Kuivallik
  Sündinud 07.04.1966
  Ettevõtlus:Telekommunikatsioonifirma Starman üks asutajatest, kes vahepeal osa oma osalusest riskikapitalistidele müüs. Suurendas oma osalust ettevõttes 14,7 protsendile mullu mais, kui rahvusvaheline investeerimisfirma East Capital Explorer ostis 51% Starmanist.Investeerib Polaris Invest OÜ kaudu.Osanik mitmes ehituse ja kinnisvaraarendusega tegelevas ettevõttes.Viimastel aastatel on paigutanud raha ka tehnoloogia iduettevõtetesse Defendec OÜ ja Visitret Displays OÜ.
  Äripäeva Rikaste TOP:Mulluses edetabelis kerkis tänu Starmani tehingule 76. kohale.30. septembril ilmuvas tänavuses edetabelis asub 83. kohal, toimetus hindas tema vara väärtuseks 28,9 miljonit eurot.
   
  Kommentaar
  Naljalt sellist infot ei avaldata
  Ülar Maapalu, Julianus Inkasso OÜ juhtNorvik Banka ja Winergy konfliktis on suusad vägagi risti ja mängus on suured summad. Eeldan, et pangas töötavad mõistlikud inimesed, ja kui nad sellise pretsedenditu sammu astusid, siis järelikult on neil kõik muud meetodid ammendatud. Vaevalt julgeb keegi teadlikult valeinfot avaldada.Norvik Banka tegu on üks võimalus oma väidetavale võlgnikule survet avaldada. See võib olla edukas ja vähendada tugevasti teise poole usaldusväärsust ning mõjutada selliselt tema edaspidist äritegevust.Eestis sellist konkreetset asja tehtud pole, küll aga on nii Eestis kui ka Lätis lubatud avaldada võlgu olevate ettevõtete ja nende juhatuse liikmete nimesid – see pole andmekaitseseadusega vastuolus. Ainuke probleem võib tulla kas panga ja kliendi või kahe äripartneri vahelise konfidentsiaalsusseaduse rikkumisest.Meie oleme senimaani avaldanud võlgu olevate ettevõtete ja nende juhatuse liikmete nimesid.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Juhan Aguraiuja: viis taastuvenergia trendi, millel silm peal hoida
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Nasdaq ainukesena napis plussis
Peale väga edukat juulit langesid nii S&P 500 kui ka Dow Jones augusti esimesel kauplemispäeval, vaid Nasdaq suutis välja võidelda napi kasvu, vahendab Yahoo Finance.
Peale väga edukat juulit langesid nii S&P 500 kui ka Dow Jones augusti esimesel kauplemispäeval, vaid Nasdaq suutis välja võidelda napi kasvu, vahendab Yahoo Finance.
Raadiohommikus: kuidas kutsuda vaktsineerimiskiirabi enda ettevõttesse?
Teisipäevases hommikuprogrammis räägime nii vaktsineerimisest, värskelt raha kaasanud idufirmast, tehase ehitusest keset Eestit kui ka konkurentsiraportite põnevatest leidudest.
Teisipäevases hommikuprogrammis räägime nii vaktsineerimisest, värskelt raha kaasanud idufirmast, tehase ehitusest keset Eestit kui ka konkurentsiraportite põnevatest leidudest.
Saaremaa tehasega Incap läks Helsingi börsil lendu
Elektroonikatööstusettevõtte Incap aktsia võttis sel nädalal pärast poolaastatulemuste avaldamist Helsingi börsil tuule tiibadesse, kerkides enam kui 25 protsenti.
Elektroonikatööstusettevõtte Incap aktsia võttis sel nädalal pärast poolaastatulemuste avaldamist Helsingi börsil tuule tiibadesse, kerkides enam kui 25 protsenti.