Sirje Rank • 29. oktoober 2014 kell 14:16

Ardo Hansson: eelarvest stimuleerimiseks vähe võimalusi

Eesti Panga president Ardo Hansson  Foto: Eiko Kink

Debatis selle üle, kas euroala riigid peaksid esikohale seadma euroala reeglite täitmise ja eelarvekulusid kokku tõmbama või kasutama odava laenuraha võimalust ja investeerima, isegi kui see euroala reegleid rikub, toetab Eesti Panga president Ardo Hansson pigem reeglite täitmist.

„Ma arvan, et reeglite täitmine on siiski päris oluline kui need reeglid on kehtestatud,“ ütles Hansson. „Me oleme oma õppetunni saanud, me peame olema tublimad nende täitmisel. Kui me nüüd paar aastat hiljem hakkame kohe neid reegleid rikkuma ja eriti kui hakkame erandeid tegema, siis on see minu meelest problemaatiline.“

Eriti häälekalt on reeglite lõdvendamist soovinud Prantsusmaa ja Itaalia.

Hanssoni arvates ei ole selliseid riike euroalal kuigi palju, mille eelarve ja võlatase võimaldaks juurde laenata. Neis riikides, mis seda endale saaksid lubada, on majandustsükkel juba tasakaalu lähedal, töötus madal ja palgasurve kasvamas.

„Kui neile riikidele öelda, et hakake rohkem kütma, siis nad löövad majandus tasakaalust välja. See ei ole ka positiivne,“ ütles Hansson.

Selline riik on Hanssoni arvates ka Saksamaa, mis on kasvava surve all euroala majanduse ergutamiseks rohkem teha ja täiendavad stiimulid käiku lasta. Riigi võlatase on Saksamaal ca 80% SKPst.

„Mina vaatan – seda võib muidugi arutada – et neil väga palju ruumi ei ole. Selliseid riike on väga vähe (mis saaksid eelarvest majandust stimuleerida – toim). Sest elasime viimasel aastakümnel liiga palju võlgu. Selle võrra on vähem võimalusi stimuleerivat fiskaalpoliitikat kasutada,“ ütles Hansson. 

Hetkel kuum