Äripäev • 19. august 2015 kell 11:15

Miks astus Jakunin rööbastelt maha?

Vladimir Jakunin  Foto: epa

Venemaa Raudteede juhi Vladimir Jakunini ametist lahkumine ja võimalik üleminek Kaliningradi senaatorina Föderatsiooninõukogusse on tähelepanuväärne vangerdus, mis tekitab palju spekulatsioone.

Tegemist on üle aastate suurima muudatusega president Vladimir Putini meeskonnas. Viimati oli nii märkimisväärne kohavahetus 2011. aastal, kui presidendi administratsiooni ülema esimesest asetäitjast Vladislav Surkovist sai riigi asepeaminister, kirjutab Financial Times. Väljaanne ei välista, et Jakunini liigutamine on Venemaa võimuladvikus „alles suuremate muutuste algus“.

Venemaa Raudteed on strateegiline ja väga oluline firma – nii poliitiliselt kui ka majanduslikult. Jakunini erruminek räägib kaalukausi kõigutamisest Putini siseringis ning see võib olla suure ebastabiilsuse signaal võimuladvikus, rääkis Bloombergile vene politoloog Gleb Pavlovski.

Jakunin kuulub – või viimase ajani vähemalt kuulus – president Putini lähiringi, olles analüütikute hinnangul seal konservatiivsema seltskonna esindaja.

NSV Liidu päevil liikus Jakunin Riikliku Komitee erinevatel ametikohtadel kaubandussuhete alal (mida teatakse kui luuretöötajate ametlikku „katust“), 1990ndatel oli ta Leningradi eliidile mõeldud daatšade kooperatiivi Ozero üks rajajaid. Sellesse seltskonda kuulus ka Putin.

Putini vastumeelsus tipus olevate ametnike vahetamise vastu on üldteada. Suurema osa politoloogide hinnangul jagab Putin Brežnevlikku põhimõtet: nomenklatuuri hoidmine tagab lojaalsuse.

Miks Jakunin raudteelt maha astub, on esialgu kõigile saladus. Eriti seepärast, et ta on olnud kuni viimase ajani nö puutumatu.

Millised on variandid, mille üle meedia spekuleerib?

Esiteks vanus/põlvkonnavahetus. Jakunin on 67aastane ja tal võib olla raskusi kohaneda eliidi uue põlvkonnaga. Teada on, et tema poeg ja pojatütar elavad Londonis. Võimalik, et ta leidis, et on kõik saavutanud ja lahkus omal soovil rahulikuma elu peale, võimaldades nii ka oma lähedastele rahulikumat elu.

Teiseks probleemid raudteel. Viimased aastad on olnud Venemaa riigiettevõtetele kulukad, kuid nüüd on ka riigieelarvel piirid ees. Putin on pidanud ära ütlema Rosnefti direktorite nõukogu esimehele Igor Setšinile, ilmselt pidi ära ütlema ka Jakuninile, andes mõista, et muuta tuleb töökorraldust. See võis Jakuninile keeruliseks osutuda ja ta ei suutnud või ei tahtnud muudatusi.

Kolmas versioon. Jakunini vastu on välja ilmunud midagi kompromiteerivat, nii et ta otsustati vaikselt kõrvale toimetada ja parlamendi ülemkotta istuma saata. Pole välistatud, et senaatoriks saades saab temast Föderatsiooninõukogu asespiiker. See oleks ka maksimum, sest spiiker Galina Matvijenko on temast märksa mõjukam poliitik.

Neljas, vähe tõenäoline versioon. Jakunin läheb Matvijenko asemele. Matvijenko läheb peaminister Dmitri Medvedevi asemele. Medvedev läheb Jakunini asemele. Aga see on juba puhas spekulatsioon.

Jakunini raudteelt lahkumine on olnud ka varem teemaks. 2013. aastal teatas valitsus tema tagasiastumisest, seejärel aga võttis sõnad tagasi ja ajas kõik häkkerite süüks. Seekord pole tegemist enam häkkimisega. Praegust olukorda kirjeldab Vene meedia kui peaminister Medvedevi kabineti võitu Putini apparatšikute üle. Kas see ka tegelikult nii on, selgub siis, kui öeldakse välja Jakunini järglase nimi.

Hetkel kuum