Koit Brinkmann • 9. september 2015 kell 4:00

Pallingu ja Rõivase pere ööbisid riigiasutuses tasuta

Peaminister Taavi Rõivas ja riigikogu liige Kalle Palling ei pidanud paljuks ka peret kaasa võtta, kui paar aastat tagasi nädalavahetusel Vilsandi seirejaama väisasid.  Foto: Laura Oks/Õhtuleht/Scanpix

Tol ajal sotsiaalministri ametis olnud praeguse peaministri Taavi Rõivase ja riigikogu liikme Kalle Pallingu pere kasutasid riigile kuuluva OÜ Eesti Keskkonnauuringute Keskuse Vilsandi saarel asuvat seirejaama 2013. aasta suvel paar päeva tasuta majutuseks.

Reformierakondlane Kalle Palling on muude tähtsate ametite kõrval ka Eesti Keskkonnauuringute Keskuse nõukogu liige.

Kaks suve tagasi saabus Palling koos tollase sotsiaalministrist erakonnakaaslase, praeguse peaministri Taavi Rõivase perega Vilsandile. Neid võttis seal vastu Keskkonnauuringute Keskuse juhatuse esimees Margus Kört. Räägiti seirejaama tegevusest ning käidi saare peal ringi. Lõpuks jäädi öömajale. Majutuse eest Keskkonnauuringute Keskus poliitikutelt sentigi ei saanud, kuid ega tegelikult küsinudki.

Eesti Keskkonnauuringute Keskus OÜ

Riigile kuuluv äriühing, mille tegevusalad on keskkonnaprojektide juhtimine, vee-, õhu- ja pinnaseanalüüsid, toorme ja toodangu laboratoorne analüüs, keskkonnaekspertiis ja keskkonnaaudit, teadus- ja arendustegevus, keskkonnaalane nõustamine ja koolitus, ohtlike jäätmete analüüs ja käitlemine ning tollilabori teenuse osutamine riigi tolliametile.

Kuulub keskkonnaministeeriumi valitsemise alla.

Juhatusse kuuluvad Margus Kört, Tarmo Pauklin ja Priit Alumaa.

Nõukogus on Kadi Stalmeister, Karin Kroon, Kalle Palling, Toivo Peets ja Ivi Eenmaa.

Majutamiseks kasutatav hoone ei kuulu Keskkonnauuringute Keskusele, vaid seda renditakse ning tavaliselt ööbivad seal seirejaamas tööl olevad teadlased.

“E…ei-ei maksnud. Otseselt seda puhkusereisiks nimetada ei ole põhjust. Kohtusime kohalike inimestega, kes korraldavad seal nii seirejaama kui ka Saaremaal looduskeskuse tegevust,” rääkis Palling sõnu valides. Ettevõtte nõukogu liikmena arvas ta, et küsimused, kas ja kuidas riigi vara kasutamise eest makstakse või ei maksta ja kuidas need asjad peavad olema, tuleks küsida Keskkonnauuringute Keskuse juhatajalt.

Tavaliselt teadlaste käsutuses

“Kuna Palling on nõukogu liige ja ma ise olin Saaremaal kohal sel ajal, siis minu arvates on hea, kui nõukogu liikmed teavad, millega ettevõte seal tegeleb. Et mis on olulisemad ja mis ebaolulisemad asjad. Mida rohkem poliitikud meie tegemistest teavad, seda lihtsam on neil otsuseid vastu võtta,” selgitas Eesti Keskkonnauuringute Keskuse juhatuse esimees Margus Kört poliitikute saarel käimise tagamaid.

Körti sõnul mingit luksust seal ei ole, ettevõte rendib teadlaste ööbimiseks väikest maja, kus on kaks tuba. “Midagi erilist ei ole, see on vana Vene sõjaväe hoone, mis on natuke korda tehtud,” kirjeldas ta.

Ka ei näinud Kört probleemi, et poliitikud kasutasid perega maja tasuta. “Meil on seal käinud parlamendi keskkonnakomisjoni liikmeid, meil käib seal suhteliselt palju rahvast. Ansip käis peaministrina,” loetles ta. Kas nemad käivad ka perega? “Ausalt öeldes, ma täpselt ei mäleta. Kuidas kunagi,” lisas Kört. Küll pole ööbijaid Körti kinnitusel väga palju olnud ning tasu pole selle eest kunagi küsitud.

“Meie huvi on see, et inimesed teaksid rohkem, mida me seal teeme. Seal on korralikud mõõtejaamad ja paljud ei tea seda. Mõõtmistulemuste alusel tehakse suuri otsuseid, nii ÜRO kui ka Euroopa Komisjoni otsustes kasutatakse meie andmeid,” kiitis Kört Vilsandi seirejaama.

Pole põhjust puhkuseks nimetada

Riigile kuuluva Keskkonna­uuringute Keskuse Vilsandi seirejaamas perega tasuta majutust kasutanud Kalle Palling ei pidanud Äripäevale antud intervjuus seda puhkusereisiks ning pere kaasasolek tema kinnitusel lisakulu ei tekitanud.

Kas Te olete Keskkonnauuringute Keskuse Vilsandil asuvas seirejaamas käinud?

Nii… jaa.

Tööasjus või puhkamas?

Nii… ma… olen… jah, ma olen ühe öö veetnud seal koos perega, jah.

Kas peaminister oli oma perega ka kaasas?

See… oli 2013. aasta suvel, siis ta ei olnud pea­minister.

See oli Teil suvepuhkuse reis?

Ei, absoluutselt mitte. Käisime väga selgelt siis külastamas sealseid Keskkonnauuringute Keskuse ettevõtmisi. Seal oli ju kaasas juhatuse esimees, kes oli samal ajal kohal. Seal ei ole midagi erilist. See oli suve ajal ja meie pered olid meiega kaasas. Ega muud asja seal ei olegi.

Kas Te maksite selle eest?

E… ei-ei maksnud. Otseselt seda puhkusereisiks nimetada ei ole põhjust. Kohtusime kohalike inimestega, kes korraldavad seal nii seirejaama kui ka Saaremaal looduskeskuse tegevust.

Kui pikalt te olite seal?

Olime paar päeva seal.

Minul on info, et käisite perega ühel nädalavahetusel puhkamas seal. Küsingi Teilt kui ette­võtte nõukogu liikmelt, kas ja kuidas riigi vara kasutamise eest makstakse?

Seda küsige keskkonnauuringute keskuse juhatajalt.

Tema käest küsin ka, aga Teie olete ettevõtte nõukogu liige ning Teie käisite seal.

Ma päris täpselt ei saa aru, mida te küsida soovite. Kirjutage oma küsimused e-mailile.

Kirjalikult Pallingule saadetud küsimus ning saadud vastus:

Kas riigile kuuluva ettevõtte hüvede tasuta kasutamine poliitikute poolt on sobilik?

Vastab tõele, et külastasime koos Taavi Rõivasega Eesti Keskkonnauuringute Keskuse juhatuse esimehe Margus Körti kutsel 2013. aasta suvel Vilsandi asuvaid Keskkonnauuringute Keskuse seirejaamu ning laboreid. Samuti kohtusime sealse piirkonna keskkonnaameti töötajatega ja külastasime Vilsandi looduskaitseala looduskaitsekeskust ning Vilsandi energiamaja. Pere kaasasolekuga lisakulusid ei kaasnenud.

Peaminister Taavi Rõivase kommentaar:

Viibisin 2013. aasta suvel Vilsandil Eesti Keskkonnauuringute Keskuse (KUK-i) juhatuse esimehe Margus Körti kutsel ja külastuse formaat oli töine - tutvusime KUK-i kui asutusega, külastasime KUK-i seirejaamu ja laboreid. Programm hõlmas ka Vilsandi Keskkonnaameti töötajate ning Vilsandi looduskaitseala looduskaitsekeskuse ja energiamaja külastamist. Vilsandil olid minuga kaasas mu pereliikmed, millega seoses ei kaasnenud riigile ega KUK-ile lisakulusid.

Hetkel kuum