Kadi Neemre • 12. november 2015 kell 16:56

Nafta hind kukkus täna 2,8%

Foto: EPA

Nafta hinnad kukkusid täna veelgi peale USA valitsuse andmete avaldamist, mille kohaselt on naftavarud kasvanud juba seitse nädalat järjest.

Toornafta varud kasvasid eelmisel nädalal 4,2 miljoni barreli võrra 487 miljoni barrelini; analüütikud prognoosisid kasvuks miljon barrelit.

Turge mõjutas ka OPEC-i prognoos, mille kohaselt kasvavad organisatsiooni praeguste naftatootmismahtude juures naftavarud järgmisel aastal poole miljoni barreli võrra päevas. 

EIA andmetel tõusid Cushingi naftavarud 2,237 miljoni barreli võrra, mis on suurim nädalane kasv alates märtsist.

USA toornafta futuurid sulgusid 2,75% langusega ning barreli maksumus oli 41,75 dollarit, mis on madalaim hind alates 26. augustist.

Brenti toornafta futuurid kukkusid 1,80 dollarit ning barrel maksis 44,10 dollarit. 

Gasoline’i varud, mis on alates oktoobrist olnud rekordkõrge, kukkusid 2,1 miljoni barreli võrra; Reutersi küsitletud analüütikud prognoosisid languseks 807 000 barrelit.

Distillate’i varud, mis hõlmavad diislit ja kütteõli, kasvasid 352 000 barreli võrra; analüütikud aga prognoosisid, et varud langevad 931 000 barreli võrra, selgub EIA andmetest. Tegemist on suurima varuga alates 2010. aastast.

Brenti toornafta hind on sellel nädalal kukkunud enam kui 3%; eelmisel nädalal kukkus toornafta hind 4,3%. Hinna kukkumist põhjustab mure globaalsete naftavarude üle ning see, et märkimisväärseid kärpeid toodangu vähendamiseks tehtud ei ole.

Muret tekitab ühtlasi ka kahe Aasia suurima majanduse kasvu aeglustumine. Hiina majanduskasvu aeglustumine on mõjutanud kogu toodetesektorit, kuna toornafta, vask, maagaas, põlevkivi ning raud on sellel aastal kukkunud 20-30%.

Jaapani puhul aga kardetakse, et riigi majandus on kukkunud langusesse.  

 

Hetkel kuum