Kadi Neemre • 4. detsember 2015 kell 16:32

Fed-l roheline tuli, kuid kiirustada ei tasu

Foto: EPA

Novembri tugev tööraport andis Föderaalreservile rohelise tule detsembrikuiseks intressimäärade tõstmiseks. Küsimus on aga selles, kui kiiresti oleks mõistlik intressimäärasid tõsta, arvestades mõningate teiste majandussektorite nõrkust.

Novembris lisandus 211 000 uut töökohta ning töötusemäär jäi 5% juurde, vahendab CNBC.

Palgakasv vastas ootustele ning jäi 0,2% juurde; oktoobris lisandus korrigeeritud andmete kohaselt 298 000 uut töökohta.

Föderaalreserv avalikustab peale oma 16. detsembril toimuvat kohutumist intressimäärade tõstmise kiiruse ning intressimäärade prognoosid.

Föderaalreserv prognoosib Fedi baasintressimääraks 2016. aastal 1,4%.

“Neid ei peata enam midagi peale mõnda ennenägematut geopoliitilist sündmust,” sõnas Morgan Stanley Investment Managementi portfooliohaldur Jim Caron intressimäärade tõstmise kohta.

Caroni sõnul tõstetakse intressimäärasid vaikselt ning seda osaliselt seetõttu, et inflatsioon on ligikaudu 1,3%, mis on kõvasti vähem kui Fedi 2% siht. Caron prognoosib 2016. aastaks kahte intressimäärade tõstmist, lisaks detsembrikuisele intressimäärade tõusule.

Tema sõnul on tugev tööraport hea märk, et ka palgad hakkavad tõusma, kuna see on oluline element inflatsioonimäära kasvuks.

“Me oleme tõenäoliselt praegu olukorras, kus inimesed hakkavad tööturule naasma, keskmine tunnipalk on üsna hea ning tööturul osalemine on kasvamas,” sõnas ta.

Üks Föderaalreservi murekohti on aga olnud tugev dollar, mis hoiab inflatsiooni madala, avaldades toormehindadele survet. Samuti on sellel halb mõju USA ekspordile.

Kuigi tööraport peegeldas USA siseriikliku majanduse tugevust, suurenes kaubavahetuse puudujääk oktoobris ootamatult 43,9 miljardi dollarini, kuna eksport kukkus viimase kolme aasta madalaimale tasemele.

 

 

Hetkel kuum