Äripäev • 6. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Tammist: majandus vajab kasvuks uut plaani

Taastuvenergia koja juht Rene Tammist.  Foto: Erik Prozes

Eesti Taastuvenergia Koja hinnangul on taastuvenergia sektor seisakus, kuna eelmisel aastal ei valminud ühtegi uut elektrijaama ning riigil puudub plaan, kuidas valdkonda arendada.

Taastuvenergia Koja juht Rene Tammist tõdeb, et kuigi äsjane Pariisi kliimalepe seadis fookusesse taastuvenergia jõulise arendamise, siis tegelikult ei toimu Eestis selles valdkonnas juba pikemat aega riigi poolt soodustatud arengut.

„Ühelt poolt pärsib arengut tänane elektrituruseadus kui ka valitsuses menetluses uus seaduse eelnõu. Taastuvenergia koja liikmed nimetavad uut elektrituru seaduse eelnõu taastuvenergia pidurdajaks," ütles Tammist.

Valitsuses arutlusel eelnõu ei sisalda tema sõnul lahendusi, mis tõmbaks käima sektori arendamise ja tarbija- ning keskkonnasõbraliku energiapoliitika. Samuti puuduvad meetmed taastuvenergia edendamiseks ette valmistatavas energiamajanduse arengukavas ning teistes valdkondlikes regulatsioonides, näiteks kehtivas kaugkütteseaduses.

Tammist lisas, et Pariisi kliimaleppe valguses on kogu maailma energiapoliitika tulevik suunatud taastuvenergiale, millegipärast ujub aga Eesti vastuvoolu. „See, et Eestis ei valminud eelmisel aastal ühtegi uut elektrijaama, on selge seisaku märk. Riigil puudub plaan sektori arendamiseks ja ettevõtjatel kindlus investeerida," ütles Tammist.

See on kahtlemata mõttekoht – kas soovime edendada valdkonda, millel on tohutu potentsiaal, või soovime vanaviisi edasi toimetada. Selge on aga see, et fossiilsete kütuste tossutamine meid kaugele ei vii. Eesti majandus vajab kasvuks uut plaani ja taastuvenergia jõuline arendamine on üks osa sellest, leiab Tammist.

Jaga lugu:
Hetkel kuum