Sirje Rank • 9. veebruar 2016 kell 12:00

Miks Swedbanki juht lahkuma pidi?

Swedbanki logo pangahoonel  Foto: Scanpix/reuters

Swedbanki tippjuhtide kinnisvaraäri oma pangategevuse kõrvalt oli vaid üks põhjustest, miks Swedbanki kontserni juht Michael Wolf pangast päevapealt lahkus.

Nii vahendas panga nõukogu juhi Anders Sundströmi sõnu Rootsi majandusleht Dagens Industri, mis neid tehinguid pikas artikliseerias käsitles ja nende eetilisuse küsimärgi alla seadis.

Kuid need ei olnud peamiseks põhjuseks, ütles Sundström. Peapõhjusena nimetab ta hoopis seda, et pank peab tempot tõstma. Eelkõige viitab ta seejuures vajadusele tõsta panga töötajate ja klientide rahulolu ning näidata paremat tulemust digitaalsete teenuste valdkonnas.

Just panga nõukogult tuli ettepanek juhi vahetamiseks.

„Need on teisejärgulise tähtsusega,“ märkis Sundström kinnisvaratehingute kohta.

Samas nimetas Swedbanki suurima omaniku kindlustuskontserni Folksam esindaja just kahtlase väärtusega tehinguid tippjuhi lahkumise peapõhjusena.

„Huvide konflikti puudutavad reeglid ei olnud piisavad ja tegevjuhina vastutab ta reeglite toimimise eest,“ ütles Folksamis omandiküsimuste eest vastutav Carina Lundberg Markow Dagens Industrile.

Anders Sundström rõhutas, et pangas on olemas piisavad sisekorraeeskirjad, et võimalike huvide konfliktidega toime tulla, kuid tunnistas, et nende reeglite täitmises esines vajakajäämisi. Ennast ta vastutavaks ei pea.

Ise plaanib Sundström pangas nõukogu juhina jätkata, kui aktsionäride koosolek ta uuesti ametisse kinnitab. Vastav ettepanek on tehtud. Kas see on sobilik olukorras, kus Rootsi finantsinspektsioon tippjuhtide kinnisvaratehinguid uurib, Sundsröm kommenteerida ei soovinud.

Üks tippjuhtidest, kes oli kinnisvaratehingutega seotud, lahkus pangast läinud detsembris. Sundströmi sõnul ei olnud lahkumise põhjuseks kinnisvaraäri pangategevuse kõrvalt.

Teine tippjuht, kes kinnisvaraäriga seotud oli – finantsjuht Göran Bronner –, jätkab pangas senises ametis. Sundströmi sõnul on tal Bronneri suhtes täielik usaldus.

Dagens Industri avaldas tänaste sündmuste järel terava juhtkirja, milles süüdistab Sundströmi valetamises.

Juhtkiri kaitseb Michael Wolfi, kes lehe arvates on igas mõttes olnud Swedbankile väga hea juht. Harvard Business Review on ta isegi arvanud 9 maailma parima firmajuhi hulka.

Seda kinnitab ka Swedbanki aktsia tänane järsk kukkumine börsil, kui uudis Wolfi lahkumisest teatavaks sai.

„Kui ta (Sundström – toim.) ütleb, et Michael Wolf vallandatakse päevapealt sellel põhjusel, et klientide ja kaastöötajate rahulolu pole piisavalt paranenud, siis ta lihtsalt valetab,“ kritiseerib juhtkiri. Sest kui on sellised probleemid, siis hakatakse nendega tegelema, ja kui tulemust ei tule, siis hakatakse otsima uut juhti. Mitte ei vallandata kedagi päevapealt. „See paistab pigem kui hädalahendus,“ kirjutab leht.

Samas andsid eraklinedid Rootsi Kvalitetsindexi viimases uuringus pangateenustega rahulolu kohta Swedbankile hindeks 66.2, mis on alla tööstusharu keskmise 68.2 punkti tasemel. Ka äriklientidelt saadud hinna 64.4 on alla tegevusala keskmise 68.9 tasemel.

Nõukogu ütleb, et kinnisvaratehingute eetilisuse üle otsustades tegi otsused Wolf, kes oleks saanud taolised tehingud keelustada.

Samas kiidab Sundström Bronnerit. Tema sõnul on see suuresti just Bronneri teene, et pank on tänaseks praegusesse positsiooni jõudnud.

Ilmselt on siiski tegevjuhi ja nõukogu vahel mingi konflikt, kahtlustab leht ja taunib, et seda viisakamalt ära ei lahendatud.

Panga nõukogu istus kindlasti koos enne neljanda kvartali tulemuste avaldamist läinud nädalal. Miks ei antud juba siis teada, et pank plaanib juhti vahetada. Miks oli veel vaja nädalat, et otsustada Wolf vallandada. Kuna vastutavad isikud ei suuda anda veenvaid põhjendusi ja kohe ei ole ka selgust, kes Wolfi järel kontsernis ohjad võtab, jätkub turgudel spekuleerimine, mis ikka tegelikult juhtus ja mis see pangale edaspidi tähendada võib, kirjutab DI.

Rootsi Aktsionäride Assotsiatsiooni juht ootab Swedbankilt meedia spekulatsioonidele selgitusi. Assotsiatsiooni juht Carl Rosen ütles agentuurile Bloomberg, et Wolfi lahkumine on esimene samm laitmatu kultuuri taastamiseks Swedbankis, mis ei peaks jääma viimaseks sammuks.

Assotsiatsioon on süüdistanud näiteks Swedbanki indeksifondide müümises moel, nagu oleks tegemist aktiivselt juhitud fondidega. Swedbank on reeglite rikkumist eitanud.

„Sellega ei ole lugu veel lõppenud,“ ütles Rosen.

Assotsiatsioon seab küsimärgi alla ka nõukogu juhi jätkamise.

„Kõige kõrgemal istub Anders Sundström. Nüüd on ta surve all ja püüab leida patuoinast,“ ütles Päevalehele Dagens Nyhter organisatsiooni turgude järelevalve direktor Albin Rännar.

Michael Wolf ise ütleb, et on nõukogu otsuse peale üllatunud.

“Ma olin nõukogu otsusest üllatunud, kuid respekteerin seda, kuna tegevjuhi nimetab ametisse ja vallandab nõukogu. Soovin pangale siiralt edu,” ütles Wolf pressiteate vahendusel. Wolf tänab kaastöötajaid ja ütleb, et seitse aastat Swedbankis on talle palju andnud. 

Hetkel kuum