Kes on saudide uus naftaminister?

Saudi Araabia kauaaegse naftaministri Ali al-Naimi asemel asus tööle Khalid al-Falih  Foto: epa

Pärast seda, kui Saudi Araabia pikaaegne naftaminister Ali al-Naimi vallandati, võtab kuningriigi naftapoliitika ajamise üle uus minister Khalid al-Falih.

Al-Falih on ühtlasi ka Saudi Araabia riikliku naftafirma Saudi Aramco juhatuse liige. Al-Falih on juba pidanud vastama küsimustele, missuguseks kujuneb saudide naftapoliitika pärast ministri vahetust. Seni on al-Falih kinnitanud, et suuri muudatusi ei tule ning ta jätkab oma eelkäija praktikat.

„Kui turg käsitleb uue ministri ametissenimetamist kui varasemate poliitikate jätku, tähendab see, et nafta hind jätkab oma tavapärast trendi ja tõuseb,“ arutles Emirates NBD tooraineturgude analüütik Edward Bell.

Saudi Aramco juht Amin Nasser lausus, et riiklik naftafirma jälgib turutrende ning on valmis vastama nõudluse kasvule, vahendab Bloomberg. Statistika kohaselt peaks globaalne päevane naftanõudlus tänavu kerkima 1,2 miljoni barreli võrra.

Rahvusvahelise Energiaagentuuri hinnangul tähendab saudide naftatoodangu tõstmine omakorda, et need naftatootjad, kelle jaoks tootmistegevus on kallim, peavad mahte koomale tõmbama. Prognooside kohaselt peaks OPECisse mitte kuuluvate riikide päevane naftatoodang langema sel aastal umbes 700 000 barreli võrra. Saudide senine hinnapoliitika ehk ületootmine ning seega konkurentide väljapuksimine on aidanud musta kulla hinnal alates jaanuarikuust 60 protsendi võrra tõusta. Praegu liigub naftabarreli hind 45 dollari juures.

OPECi maade surve

Al-Falihi tee ministriametisse sai alguse õigupoolest juba möödunud aastal, mil teda taheti panna terviseministriks. Toona paanisid saudid terviseministeeriumis põhjalikke ümberkorraldusi. Siiski soovitati Davosi Majandusfoorumil al-Falihile, et too jätkaks Saudi Aramco ridades, kuna olukord globaalsel naftaturul oli toona oluliselt kriitilisem kui saudide tervishoiuvaldkonna reformid.

Al-Falih on hariduselt insener ning õppinud Texase A&M Ülikoolis. Ta liitus Saudi Aramcoga 1979. aastal ning aitas siis välja töötada ettevõtte maagaasistrateegiat, mida oli toona hädasti vaja, et laiendada tööstustegevust. 30 aastat hiljem sai al-Falihist Saudi Aramco juht, sellel ametikohal oli tema suurim saavutus see, et Saudi Aramco hakkas tegelema ka naftakemikaalidega. Inimesed, kes al-Falihiga koos töötanud on, väidavad, et ta on tegutsemisvalmis ning pöörab tähelepanu igale detailile.

Al-Falih on üks Saudi Aramco börsile minemise protsessi juhte. Riikliku naftafirma börsile viimine oli saudide kroonprintsi Mohammed bin Salmani üks ideid, kuidas kuningriigi majandust elavdada ning ka mitmekesisemaks muuta.

Al-Falihi seisukohast tähendab senise naftapoliitika jätkamine aga seda, et 2. juunil peetav OPECi kohtumine tuleb pingeline ning tõenäoliselt kohtab ta teiste liikmesriikide naftaministrite teravat kriitikat. Iraan on teadupärast keeldunud igasugusest nafta tootmismahtude külmutamise plaanist ning Venezuela majandus on nii kehvas seisus, et riik vajab majanduse stabiliseerimiseks vähemalt 100 dollari suurust naftabarreli hinda.

Citigroupi tooraineturgude juht Ed Morse lausus, et kuna Iraan on korduvalt rõhutanud, et tootma hakatakse täisvõimsusel, ei saa saudidki maha jääda. See omakorda viitab sellele, et Venezuela, Ecuadori ning Alžeeria ponnistused saudisid veenda ei kanna vilja. „Saudid lähtuvad tootmisel riiklikest huvidest, et saada juurdepääsu turgudele ning võita turuosa,“ lisas ta.

Hetkel kuum