Mait Kraun • 23. juuni 2016 kell 14:31

OPECi naftatulu kümnendi madalaim

Nafta puurtornid.  Foto: EPA

OPECi liikmesriikide naftatulu langes eelmisel aastal kümnendi madalaima tasemeni, vahendab CNN Money.

13 liikmesriigi naftast saadav kogutulu vähenes 2015. aastal 46 protsendi võrra 518 miljardi dollarini, selgub OPECi avaldatud andmetest.

Madalate naftahindade tõttu oli OPECi riikide kaubandusbilanss kokkuvõttes negatiivne – see tähendab, et import ületas eksporti. Viimati juhtus nii 17 aastat tagasi.

Naftariikide kaubanduse kogudefitsiit ulatus eelmisel aastal peaaegu 100 miljardi dollarini. 2014. aastal oli kaubandus 238 miljardi dollariga plussis.

Vaid neli OPECi riiki suutsid oma kaubandusbilanssi hoida positiivsena – Katar, Kuveit, Araabia Ühendemiraadid ja Iraan.

Nafta hinnad langesid eelmisel aastal 35 protsenti. Terve eelmise aasta jooksul muutus naftaturu tasakaal kehvemaks ning ülepakkumine süvenes.

Kõige suurem kaubanduse puudujääk oli Saudi Araabias – kokku 41,3 miljardit dollarit. Riik on harjunud kulutama suuri summasid sotsiaalprogrammidele ning energia- ja veehindade subsideerimisele.

Saudide naftatulu vähenes 2015. aastal 23 protsenti. Selle tõttu olid valitsuse kulutused 98 miljardi dollari võrra suuremad kui tulud.

Hetkel kuum