Sirje Rank • 21. september 2016 kell 6:30

Alkohol veab Soome toidu eksporti

Koskenkorva viin Eesti supermarketis  Foto: Raul Mee

Piimatoodete ekspordi järsk langus pärast Venemaa kehtestatud impordikeeldu on Soomes tõstnud alkoholi toidukaupade ekspordis esikohale, kirjutab päevaleht Helsingin Sanomat.

Vene turu sulgumine on sundinud Soome tootjaid otsima uusi ja mitmekesisemaid turge. Näiteks alustas Sinebrychoff Karhu õlle eksporti Hiinasse, kus see leidis head vastuvõttu. See julgustab vaatama ka teiste Aasia turgude poole. Hiinas on järjest kasvav huvi ka konjakite vastu. Larseni konjak on Altia teine suurem eksporditoode Koskenkorva viina kõrval. Hartwalli longdrink'i on saatnud edu Rootsi turul.

„Mulle tundub, et me veel kiidame (Venemaa presidenti Vladimir) Putinit sanktsioonide eest,“ ütles lehele Soome toidutööstuse liidu juht Heikki Juutinen.

Kasvu tuleb Soome alkoholitootjatel otsida just välisturgudelt, sest Soomes on alkoholi kogutarbimine languses. Mõju avaldavad müügi- ja reklaamipiirangud.

Juustu eksport, mis varem oli kaua aega toidukaupade ekspordis suurim tootegrupp, on tänaseks langenud kaheksandale kohale.

Aastal 2014 kahanes Soome toidukaupade eksport 17% ning läinud aasta algusest kuni novembrini veel 10%. Samal ajal eksporditi mullu alkohoolseid jooke (õlut arvestamata) 129 miljoni euro väärtuses.

Hetkel kuum