Äripäev • 22. september 2016 kell 7:33

Finantsinspektsioon: ühisrahastamine vajab seadust

Finantsinspektsioon: ühisrahastamine vajab seadust.  Foto: Scanpix/Reuters

Finantsinspektsiooni hinnangul vajab ühisrahastuse valdkond suuremat õiguskindlust.

Riskide juhtimist seaduse tasemel on vaja nii selleks, et kaitsta ühisrahastusettevõtetesse investeerinud isikute sääste kui ka luua selgus ettevõtete tegevuskeskkonnas.

„Kiiresti arenev ühisrahastus pakub reguleeritud panga-, fondi- ja investeerimisteenuste turu kõrval uusi ja alternatiivseid võimalusi. Finantsteenuste valdkonnas käivad võimalused ja riskid käsikäes. Usume, et tegevusnõuete ja riskide täpsem adresseerimine seaduse kaudu aitab kaasa läbipaistvamale, stabiilsemale ja ka efektiivsemale finantsteenuste turule,“ selgitas finantsinspektsiooni juhatuse liige Andre Nõmm pressiteate vahendusel.

Ühisrahastusettevõtted ei kuulu praegu finantsjärelevalve alla ning inspektsiooni ettepaneku järgi ei peaks neid esialgu riiklikule finantsjärelevalvele ka allutama. Samuti pole ühisrahastusega tegelemiseks vaja finantsinspektsiooni tegevusluba. Algatus on suunatud eelkõige ühisrahastusettevõtte kliendi kaitsmisele.

Finantsinspektsiooni ettepanekud puudutavad teabe esitamist ja läbipaistvust, isikuandmete kaitset, huvide konfliktide juhtimist ning varade lahususe tagamist. Lisaks peaksid ühisrahastusettevõtjad tegelema finantssektorit ohustavate riskide maandamisega, näiteks rahapesu tõkestamisega.

Hetkel kuum