Finantsinspektsiooni hinnangul vajab ühisrahastuse valdkond suuremat õiguskindlust.
- Finantsinspektsioon: ühisrahastamine vajab seadust. Foto: Scanpix/Reuters
Riskide juhtimist seaduse tasemel on vaja nii selleks, et kaitsta ühisrahastusettevõtetesse investeerinud isikute sääste kui ka luua selgus ettevõtete tegevuskeskkonnas.
„Kiiresti arenev ühisrahastus pakub reguleeritud panga-, fondi- ja investeerimisteenuste turu kõrval uusi ja alternatiivseid võimalusi. Finantsteenuste valdkonnas käivad võimalused ja riskid käsikäes. Usume, et tegevusnõuete ja riskide täpsem adresseerimine seaduse kaudu aitab kaasa läbipaistvamale, stabiilsemale ja ka efektiivsemale finantsteenuste turule,“ selgitas finantsinspektsiooni juhatuse liige Andre Nõmm pressiteate vahendusel.
Ühisrahastusettevõtted ei kuulu praegu finantsjärelevalve alla ning inspektsiooni ettepaneku järgi ei peaks neid esialgu riiklikule finantsjärelevalvele ka allutama. Samuti pole ühisrahastusega tegelemiseks vaja finantsinspektsiooni tegevusluba. Algatus on suunatud eelkõige ühisrahastusettevõtte kliendi kaitsmisele.
Finantsinspektsiooni ettepanekud puudutavad teabe esitamist ja läbipaistvust, isikuandmete kaitset, huvide konfliktide juhtimist ning varade lahususe tagamist. Lisaks peaksid ühisrahastusettevõtjad tegelema finantssektorit ohustavate riskide maandamisega, näiteks rahapesu tõkestamisega.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.