• Jaga lugu:

  Juhatuseta ettevõtted lähevad luubi alla

  Kohtute registriosakond hakkab kontrollima ettevõtteid, millel ei ole juhatuse liikmeid – see võib olla üks viis, kuidas probleemide eest põgeneda.

  Nii leiab võlausaldajate liidu asutaja Marie Rosin, kes tõdes, et ilmselt ei ole veel mõistetud, kui tõsine probleem on, kui juhatuse liikmed ettevõtte hülgavad. „Mis sa, hulluke, firma tankistile annad! Mine lihtsalt juhatusest ära!" pole Rosin irooniaga kitsi. "Kes seda teavad, on kindlasti juristid ja advokaadid, aga reainimene, kes äri ajab, tema kõrvu ei ole see jõudnud,“ lisas Rosin, kelle teada võib juhatuseta firmasid leida juba aastast 2005.
  Selles, et ettevõte toimib inimeseta, puudub Rosina sõnul igasugune loogika. „Ettevõte ei saa iseennast juhtida,“ lausus ta. „Kui saame lubada, et juhatus võib iseseisvalt tagasi astuda, siis peaks automaatselt olema juhatuses kas või omanik.“
  Rosin leiab, et juhatus saab vastutusest kõrvale hiilida, kui makseraskuste tekkides lahkub. Küsimusele, kui paljusid juhatuse liikmeid on vastutusele võetud, on Rosinal vastus olemas. „Praktiliselt üldse ei ole.“
  Lahkuvad segaduse ajal
  Ettevõtted ei ole juhatuseta algusest peale. Firma jääb juhatuse liikmeteta tavaliselt ajal, kui tekivad makseprobleemid. Rosinale, kes on ka võlgu väljanõudva firma Kreedix omanik, meenub üks kõnekas juhtum.
  „Ettevõte oli täiesti põhjas. Üldine taust näitas, et raha ei ole võimalik sealt saada, aga olemas oli kinnistu. Läksime Kreedixiga ainult selle kinnistu pärast kohtusse – äkki saame käpa peale. Selle aja jooksul, kui kohtusse läksime, oli juhatuse liige ettevõttest kadunud. Saime kohtumääruse, et menetlus on lõpetatud, sest pole kedagi vastutusele võtta,“ kirjeldas Rosin.
  Seejärel arutas Rosin asja advokaadiga, kes soovitas uue hagi esitada ning teha kohtule ettepanek määrata juhatus, kuhu võiks kuuluda jurist. „Loobusime, see summa polnud seda väärt,“ nentis Rosin.
  Kõigil juhatuseta ettevõtetel ei pruugi üldsegi silmanähtavaid probleeme olla. „Kui võlgnevusi pole, siis ei tähenda, et probleeme ei ole. Tean inimesi, kes toimetavad ühe ettevõttega mingi piirini, ei ole majandusaasta aruandeid kunagi esitanud ning tean, et see inimene on meeletu võlglane igal pool üle Eesti, aga ettevõtted ise on puhtad,“ rääkis Rosin.
  Toome juhatuseta ettevõtetest ühe näite. Kütust müünud firmal SimCity on kopsakas maksuvõlg – riigile võlgneb firma koos intressidega 3,3 miljonit eurot. Viimane majandusaruanne pärineb 2012. aastast ning juhatust pole ettevõttel olnud juba läinud aasta veebruarist. Enne seda seisis juhatuse liikme real Ivo Kauriti nimi, varem oli juhatuses Vadim Ivanov.
  Kui minna ajas veelgi tagasi, siis kolme aasta eest loobus juhatuse liikme rollist Vitali Besstšastnov. Äripäeval ei õnnestunud tabada ei Kauritit ega Besstšastnovit. Viimane oli SimCity juhatuses aastast 2007.
  Ilmselt oli 2013. aasta Besstšastnovile pöördeline. Näiteks just siis peatas maksuamet Maardu järve juures kütuste hulgimüügi ja hoiustamisega tegeleva tulundusühistu Bitest aktsiisilao tegevuse. Kuni sama aasta veebruarini olid Bitesti juhatuses Gennadi Besstšastnov, Jevgeni Besstšastnov ja Veera Besstšastnova. Veebruaris sai juhatuse liikmeks Vitali Besstšastnov, kuid taandus juhatusest juba aprillis. Aktsiisilao tegevuse peatamise ajal juunis oli juhatuse liige Sergei Prutskoi.
  Ministeerium võtab luubi välja
  Büroo Triniti advokaat Mikk Põld nentis, et on palju äriühinguid, kus juhatuse liikmete volituste tähtaeg on lõppenud. Registrite ja infosüsteemide keskuse andmetel on äriregistris 667 juhatuseta äriühingut, millest 367 on sundlõpetamisel, sest ei ole esitanud majandusaasta aruannet.

  Miks ei ole ettevõttel juhatust?

  1)      juhatuse liige on surnud

  2)      juhatuse liige on teinud tagasiastumise avalduse

  3)      juhatuse liikmel on ärikeeld

  Kui ühingul puudub juhatus, määrab registripidaja äriühingu sundlõpetamise. Selleks annab registripidaja ühingule eelnevalt vähemalt kuue kuu pikkuse tähtaja juhtorgani koosseisu määramiseks.

  Kui see ebaõnnestub, otsustab registripidaja sundlõpetamise, mis aktiivsete võlausaldajate korral kasvab üle pankrotimenetluseks, kui ühing on maksejõuetu.

  Allikas: justiitsministeerium ja Paul Keres

  Ligikaudu 300 firmat paistab silma vaid juhatuse puudumisega. Justiitsministeeriumil on praegu käes värske nimekiri, mille põhjal alustab kohtute registriosakond kontrolli. Sundlõpetatavad firmad jätab osakond kõrvale, keskendudes ettevõtetele, mis tegutsevad juhatuseta. Kusjuures varem on registriosakond juhatuseta firmasid kontrollinud siis, kui saabus vihje või kui pandi neid muul põhjusel tähele.
  Justiitsministeeriumi eraõiguse talituse juhataja Indrek Nikluse sõnul on kahte sorti tagajärgi, kui ettevõttes pole juhatuse liikmeid. Esimesena tõstatuvad sisemised tagajärjed: kohtute registriosakond sundlõpetab ühingu.
  Teine on seotud välisega. Kui ettevõttel ei ole enam juhatuse liikmeid, siis tekib oht, et mitte keegi ei saa sõlmida näiteks olulisi hankelepinguid või võtta tööle uusi töötajaid.
  „Samas võib see kaasa tuua ka, et võlausaldajatel puudub inimene, kellega äriühingus suhelda, kellele oma pretensioone, arveid või lepingute lõpetamisteateid üle anda. Seega halvab juhatuse liikmete puudumine äriühingu tegevuse päris suures ulatuses,“ lausus Niklus. „Kuigi ei ole välistatud, et ühingus on näiteks prokurist, kes saab ühingu tegevust veel edasi viia, aga konkreetsete juhtimisotsuste tegemiseks pädevust tal siiski ei ole.“
  Advokaadile linnalegend
  Advokaadibüroo Glikman Alvin & Partnerid advokaat Paul Keres ei pea leidlikuks, kui juhatus otsustab vastutusest pääsemiseks tagasi astuda. „Pigem on selle kasulikkus nn tankistide linnalegend,“ ütles ta ja põhjendas, et juhatus vastutab kahju tekitamise eest ka pärast juhatusest tagasi astumist. Samuti peab endine juhatuse liige pankrotimenetlusest osa võtma, kui ajutine haldur pannakse paika aasta jooksul pärast juhatuse liikme lahkumist.
  Rosin ütles, et ta ei hakka Kerese sõnu kommenteerima, küll aga viskab viimasele palli tagasi. „Palun toogu lugupeetud advokaat välja kas või üksainus reaalne juhtum, kus võlausaldajal oleks olemas selline kohtulahend,“ kostis Rosin ja lisas, et paneks hea meelega selle info kõigile vaatamiseks üles.
  „See annaks ettevõtetele teada, et kui firma eesotsas on tankist või ettevõttest on kadunud juhatus, on keegi kusagil kohtus võitnud ja sellise ettevõtte juhatuse liige on oma tegevusega tekitatud kahju võlausaldajale kinni maksnud. Minu silm ei ole seda veel näinud, kuid siira huviga ootan sellist kohtulahendit,“ lisas ta.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Juhtimine avalikus sektoris meenutab absurdiklassikat
Riigikogu erakondade tagatubades ei säästeta jõudu leidmaks sobivat kulpi, millega presidendivalimiste katlast rammusamad palad välja õngitseda, samal ajal kui avalik sektor eesotsas valitsusega ägab süvenevas juhtimiskriisis, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Riigikogu erakondade tagatubades ei säästeta jõudu leidmaks sobivat kulpi, millega presidendivalimiste katlast rammusamad palad välja õngitseda, samal ajal kui avalik sektor eesotsas valitsusega ägab süvenevas juhtimiskriisis, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
USA aktsiaturud lõpetasid börsinädala langusega
Kõik tähtsamad USA börsiindeksid langesid täna, lõpetades suurte tehnoloogiafirmade kvartalitulemuste ja kahe tosina IPO-ga nädala kokkuvõttes miinuses.
Kõik tähtsamad USA börsiindeksid langesid täna, lõpetades suurte tehnoloogiafirmade kvartalitulemuste ja kahe tosina IPO-ga nädala kokkuvõttes miinuses.
Täna saab viimast päeva teisest pensionisambast lahkumisest loobuda Seni on avalduse tagasi võtnud ligi 4000 inimest
Täna on viimane päev, mil aasta algul teisest pensionisambast lahkuda otsustanud inimestel on võimalus lahkumise avaldus tagasi võtta. Praeguseks on seda teinud ligi 4000 inimest, teatas rahandusministeerium.
Täna on viimane päev, mil aasta algul teisest pensionisambast lahkuda otsustanud inimestel on võimalus lahkumise avaldus tagasi võtta. Praeguseks on seda teinud ligi 4000 inimest, teatas rahandusministeerium.
Kaks tehast Eestis saavad uue omaniku
Soome elektriseadmete tootja Ensto müüb poole ettevõttest prantslastele, Eestis saavad uue omaniku Ensto Buildingu tehased Keilas ja Paides.
Soome elektriseadmete tootja Ensto müüb poole ettevõttest prantslastele, Eestis saavad uue omaniku Ensto Buildingu tehased Keilas ja Paides.