Pille Ivask • 14. oktoober 2016 kell 5:44

Tusk Brexitist: Euroopa Liit kaitseb oma huve

Donald Tusk  Foto: epa

Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk teatas, et Euroopa Liit kaitseb Suurbritanniaga lahkumisläbirääkimisi pidades oma huve, vahendab Bloomberg.

“Meie ülesanne on kaitsta Euroopa Liidu huve tervikuna ning jääda liidu põhireeglite juurde,” ütles Tusk eile. “Selles me kompromisse ei tee.”

Tuski karmid seisukohad viitavad sellele, et Brexit tuleb brittide jaoks raske. Suurbritannia on praegu Euroopa Liidus suuruselt teine majandus ning liidust lahkumine jätaks riigi ilma privilegeeritud ligipääsust maailma suurimale tarbijaturule. Negatiivsed tulevikustsenaariumid on langema pannud ka Briti naela.

Tusk ennustab, et tegelikkuses venib brittide lahkumine Euroopa Liidust pikemaks, kui ametlikult ette nähtud kaks aastat. Samuti märkis ta, et juhul, kui britid peaksid lahkumise teemal ümber mõtlema, peavad selle otsusega nõus olema kõik liidu liikmed. “Ma ei kahtlegi, et seda stsenaariumi aktsepteeriksid kõik Euroopa partnerid,” märkis ta.

Tusk lausus, et kui brittide lahkumine Euroopa Liidust ametliku käigu saab, satuvad surve alla ka teised Euroopa Liidu liikmed, kuna suurriigi lahkumine paneb proovile liidu ühtsuse.

Suurbritanniaga enne Brexiti referendumit kõnelusi pidanud Jonathan Faull märkis, et praegu on näha, kuidas Euroopa Liidu liikmesriigid hoiavad pigem ühte. Samas märkis ta, et ametlikud lahkumiskõnelused pole veel alanud ning on raske öelda, missuguseks suhted siis kujunevad. Samuti märkis ta, et teadmatus on ettevõtjate jaoks paratamatus ning sellega tuleb esialgu lihtsalt leppida.

Hetkel kuum