Äripäev • 27. oktoober 2016 kell 12:27

Godmanis: Balti riikide Euroopale järele jõudmine on kinni kiilunud

Ivars Godmanis  Foto: epa

Balti riigid stagneeeruvad ja see teeb Euroopale järelejõudmise väga raskeks, eriti Läti jaoks, sõnas Läti legendaarne ekspeaminister Ivars Godmanis täna Riias alanud Balti M&A ja erakapitali foorumil.

Mullu moodustas Eesti ja Leedu SKP inimese kohta 28-liikmelise Euroopa Liidu keskmisest 74% ja Läti SKP 64%. Godmanise sõnul peab tõsiselt nuputama, kuidas jõuda keskmisele järele ehk murda 75% piirilt 100% juurde. “Kui me Euroopa keskmisele lähiaastatel järele ei jõua, siis lahkub Balti riikidest veel rohkem elanikke,” hoiatas ta.

Godmanis avaldas hämmastust, miks Euroopa Komisjon ennustab ainsa Balti riigina Eestile tööpuuduse tõusu, mis peaks komisjoni andmeil tõusma tänavuselt 6,5 protsendilt 7,7 protsendile. “Ma ei saa aru, miks peaks Eestis tööpuudus kerkima, kui ta mujal langeb. Usun rohkem IMFi, mis ennustab Eestile töötuse vähenemist,” tõi Godmanis välja erinevused kahe organisatsiooni ootustes.

Lätis ja Leedus on Godmanise kinnitusel probleemiks aga see, et keegi ei tea, kui paljud inimesed töötavad välismaal. Lätis on näiteks räägitud 200 000-500 000 inimesest. Samas Soomes töötavaid eestlasi ja Eestis töötavaid soomlasi jälgib slleks loodud register.

Euroopale jätrele jõudmiseks on Godmanise sõnul kaks viisi: ekspordi arendamine ja investeeringud. Ainsaks garanteeritud investeeringuks on Euroopa fondide raha ja siin on Balti riigid nii maha jäänud, et Leedu näitaja on langenud juba alla ELi keskmist. 

“Kriisi ajal hakkas keegi kalkuleerima, mitu protsendipunkti võiks SKP tõusta, kui kasutame ära Euroopa fondidest tuleva raha,” rääkis ekspeaminister. “Mina neid numbreid ei usu, aga seda võin öelda, et igatahes oleme väga kehvad ELi fondide kasutajad.”

Ivars Godmanis oli Läti esimene taasiseseisvumisjärgne peaminister. Ta juhtis riigi majandusreforme ning läks ajalukku mehena, kes ei peljanud teha raskeid otsuseid isiklikku populaarsust ohverdades. Tal on füüsikadoktori kraad ning on tuntud ka trummari ja DJ’na. 

Godmanis esines Balti M&A ja erakapitali foorumil, mida korraldavad majandusväljaanded Äripäev (Eesti), Dienas bizness (Läti) ja Verslo žinios (Leedu), advokaadibüroo Sorainen ning Superia Corporate Finance koostöös Eesti, Läti ja Leedu era- ja riskikapitali assotsiatsioonidega. Mullu Eestis toimunud foorum jõuab Tallinna taas kahe aasta pärast.

Hetkel kuum