Uus vahetus Eesti mõisnikke

08. november 2016, 07:15
Padise mõisahärra Karl von Ramm tuli Eestisse mõisa valitsema Ameerikast. Von Rammidest ja nende mõisast saab lugeda lähemalt neljapäevasest Äripäevast.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161108/NEWS/161109784/AR/0/Karl-von-Ramm.jpg

Tänapäeva mõisnikud on oma mõisatest rääkides eestlaslikult tagasihoidlikud, koguni kriitilised, kuid sellest hoolimata keeb mõisates põnev elu.

Paljud mõisaomanikud ei taha oma mõisatest üldse rääkida. Näiteks ravimi- ja meediaärimees, kuid ühtlasi ka juba 16 aastat Saadjärve ääres asuva Kukulinna mõisa omanik Margus Linnamäe ei avalda Äripäevale, milleks ta oma mõisa kasutab ning jätab küsimustele vastamata.

Paari aasta eest ostis muinsuskaitse ja arhitektuurihuviliste suureks rõõmuks seni lootusetult lagunenud klassitsistlikus stiilis suurejoonelise Riisipere mõisa uksi-aknaid tootva ASi Plasto omanik, korduvalt Äripäeva Rikaste TOPi kuulunud Valeri Pärs koos rallisõitjast poja Aigar Pärsiga. Mõis müüdi maaklerite imestuseks koguni turuhinnaga, kuigi vajab tohutuid investeeringuid. Tööd on käima lükatud, asutatud on ka juba mõisafirma OÜ Riisipere Mõis. Vastne mõisnik Valeri Pärs ei soovinud aga oma plaanidest rääkida, kuigi on varem avaldanud, et viie aasta pärast kätte jõudva Riisipere mõisa peahoone 200. aastapäevaks võiksid tööd valmis olla. "Meil pole reklaami vaja, tahan teha oma asja rahulikult," ütles ta.

Ohtu mõisa omanik Erik Laansoo on nõus rääkima vaid oma mõisas toimuvatest suveetendustest, mitte mõisaelu ärilisest poolest. Etendused läksid tema kinnitusel tänavu suvel igatahes hästi, kuid majandusaruanne mõisas aetud äri kohta on tal senini esitamata.

Rägavere mõisa maadel Lääne-Virumaal peavad Texasest pärit Morgan Hammerbeck ja tema eestlannast abikaasa Pille Hammerbeck mitut tuhandet lammast. Lagunenud mõisa taastanud Hammerbeckid peavad mõisapargis igal aastal ka lambafestivali, kuid ei soovinud oma elust mõisas täpsemalt rääkida, märkides, et ei soovi avalikkuse tähelepanu.

Rägavere mõisa aasadel peab Hammerbeckide pere tuhandeid lambaid.

Mõisniku päästeingel: rahvusvaheline suusavõistlus

Üle 20 aasta Otepää lähistel Cantervilla lossi nime all tuntud Pikajärve mõisa pidanud Relvo Värton on staažikas mõisnik, kelle jaoks mõis on kodu, elustiil ja elatusallikas.

Pikajärve mõis on avatud aasta ringi, kuigi mõni kuu on käive Värtoni sõnul väiksem kui jooksvad kohustused. "Me oleme kõige jonnakamad eestlased, keda välja mõelda annab."

Enamik käibest tuleb suvekuudest, mil Pikajärvel korraldatakse pulmi, seminare ja lastelaagreid. "Juba minu vanaisa oli siin, oleme selle nullist üles ehitanud. Oleme teinud siin 200 pulma."

Tema mõisa taga on perefirma OÜ Relvo Sport-Motell. Mõisa 30 töötajast kuus on pereliikmed. "See meid päästab," ütles Värton. Mõisa ahjud köevad talvel 18 tundi ööpäevas, paar töötajat on alati majas, lumise talve korral võetakse juurdegi. Viimane majandusaruanne on tal veel esitamata, kuid Värton ütleb, et lossi juures tegutseva mängumaaga jäi miinusesse, mõis majandas end aga ära.

"Minu leivaisa on Andrus Veerpalu. Rahvusvaheline suusavõistlus on mulle taevamanna. Kui üks aasta Otepääl MK-etapp ära jäi, tekkisid mul kohe makseraskused, pidin vara müüma, et maksuameti ees oma kohustused täita. Ma olen Lõuna-Eesti ainuke eramõisnik, riik doteerib aga ümbruskonna riigimõisaid, Sangastet ja Moostet.

Tänavu on suusavõistlus Otepääl jälle tulemas ja Värtoni juures selleks ajaks juba mõned toad broneeritud. "Vähemalt talve ma elan sellega üle," sõnas ta.

Jaapanlasele Hideki Ogawale kuuluv Eivere mõis Järvamaal.

Jaapanlased võtsid mõisapidamisest pausi

Aastal 2011 ostis Järvamaal Eivere mõisa jaapanlane Hideki Ogawa, kes on 2003. aastast Eestis tegutseva puiduettevõtte Nana Baltic ja veel mitme välismaise puidufirma omanik. Ta on elanud üle 20 aasta Soomes. Seni on Eiveres toimunud pidevalt erinevad üritused. Praegu on aga mõis selle tegevjuhi, Eestis elava jaapanlasest dirigendi Ryosuke Kurahashi sõnul avalikkusele suletud.

Kurahashi selgitusel läks mõisa müügijuht lapsepuhkusele ja Ogawa ei leidnud sellele kohale piisavalt kiiresti uut sobivat inimest ning otsustas mõisa mõneks ajaks avalikkusele sulgeda. Kui meeskond on tagasi tööl, tahab ta selle uuesti avada, niikaua käib seal ise aega veetmas.

Ogawa käib pidevalt Eesti ja Soome vahet, sest peab muude äride seas Helsingis restorani, kuid jõuab praegugi Kurahashi sõnul iga nädal Eiveresse.

Eivere mõisa ostes olid Ogawal suured plaanid rajada mõisa ümber tatrapõllud ja hakata mõisas pakkuma jaapani toitu. Tatraäri ambitsioon on omanikul Kurahashi sõnul endiselt olemas, kuid veel pole suudetud välja mõelda, kellele toodangut müüma hakata. "Kui leiame hea koostööpartneri, siis idee on igati alles."

Neli aastat Ogawa kätes olnud Eivere mõis on tegutsenud seni silmanähtavalt kasumlikult, tegevjuhi ametis Kurahashi ei oska öelda, mis edu taga on, kuid märkis, et kuueliikmeline meeskond on olnud väga tugev.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. November 2016, 19:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing