Nordea töötajatega enam läbi ei räägi

Nordea Eesti teatas täna, et katkestab kollektiivlepinguläbirääkimised töötajad esindava finantstöötajate liiduga  Foto: Andres Haabu
Kaisa Gabral • 23. november 2016 kell 9:45

Nordea Bank AB Eesti filiaal peatas kollektiivlepingu läbirääkimised Eesti Finantssektori Töötajate Liiduga, väites, et liit kasutab ühinemisprotsessi ära ja nõuab turutingmustest soodsamat kokkulepet.

Nordea Eesti ja selle töötajate vahelised konfliktid on Eestis kirgi kütnud juba aasta jagu. Üle aasta tagasi märtsis esines meedias toonane Nordea panga töötaja ja ametiühingute usaldusisik Hannes Veskimäe sõnumiga, et finantssektoris on Eestis meeste ja naiste palgalõhe liiga suur. Samuti juhtis Veskimäe siis tähelepanu sellele, et panga töötajate ametiühing soovib aasta lõpuks sõlmida kollektiivlepingu, et kindlustada töötajatele seljatagune kontorite sulgemise või koondamiseohu korral.

Pangale selline avaldus ei meeldinud ja lumepall läks veerema. Kuigi praeguseks on pangas vahetunud nii juht – Gerd Müller Petri Nikkilä asemel – kui ka töötajate esindaja – Tiina Kukk Hannes Veskimäe asemel –, on probleemid jäänud. Eelmise nädala seisuga istusid Nordea Eesti ja finanstöötajate liit, kes esindab läbirääkimistes Nordea töötajaid, veel läbirääkmiste laua taga, kuid täna teatas pank pressiteate vahendusel, et katkestab töötajatega läbirääkmised.

"Peale põhjalikku analüüsi ja konsultatsioone emapangaga on Nordea Eesti filiaal otsustanud peatada kollektiivlepingu läbirääkimised Eesti Finantssektori Töötajate Liiduga (EFL)," seisis panga pressiteates. Põhjuseks tõi pank poolte "oluliselt erinevad seisukohad" lepingu eesmärgi ja tingimuste teemal. "EFL on oma nõudmiste esitamisel püüdnud jõuliselt ära kasutada fakti, et pank on ühinemisprotsessis, esitades alles loodavale pangale nõudmisi, mis on turutingimustest kordades erinevad," kirjutas pank pressiteates.

Teade vahendas, et Nordea esitas tänavu septembri algul EFLile oma versiooni kollektiivlepingust, mis võtab tasakaalustatult arvesse nii vastutulekuid töötajate ootustele, vajalikku paindlikkust tööandjana kiiresti areneval turul kui ka ühinemisega seonduvat tavapärasest erinevat olukorda. "Kuna osapooled ei ole senini üksmeelt leidnud, on pank seisukohal, et antud olukorras on mõistlikum ja mõlema osapoole vastu õiglasem läbirääkimised peatada ja jätkata neid peale pankade ühinemist eesmärgiga saavutada pikaajalised kokkulepped" seisis pressteates.

Nordea Eesti personalijuht Liina Oks märkis, et läbirääkimised EFLiga on olnud keerulised. Mõlemad osapooled saavad aru, et varasemate kollektiivlepingute puudumise tõttu antud sektoris puudub ka praktika ja kogemus, millele toetuda. Personalijuht selgitas, et panga jaoks tähendab kollektiivlepingu üle läbirääkimine klientide, töötajate ja aktsionäride huvide tasakaalu säilimise eest heaseismist. Tema sõnul on finantsteenuste turg olulistes muutustes ning pangal on kohustus vastutada võrdselt kõigi sidusrühmade huvide eest.

"Meie arvates on osapoolte seisukohad olulistes kollektiivlepingu eesmärki ja sisu puudutavates küsimustes jätkuvalt väga erinevad ja arvame, et antud olukorras on õiglasem, vältimaks protsessi asjatut venimist, läbirääkimised peatada, kuni ühinemine on lõpule viidud," lisas Oks.

Tema sõnul on Nordea olnud alati vääriline tööandja ja ettevõtte pakutavad tingimused töötajatele on konkurentsivõimelised ja hinnatud, mida on Oksa sõnul pangale kinnitanud ka ametiühingu usaldusisikud. "Panga soov on võtta ühinemisprotsessi kaasa kõik positiivne ja olla vääriliseks pikaajaliseks partneriks kõigile sidusrühmadele,” lisas Oks.

Hetkel kuum