Äripäev • 15. veebruar 2017 kell 11:30

Läti läheb riigi päästmiseks bürokraatia kallale

Lätil on idee koondada riigiametitest tuhandeid inimesi, kes võiksid ettevõtlusse asudes hakata elavdama riigi majandust.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Läti valitsusel on võimalik kolme aasta jooksul vähendada riigiametites töökohti 7 protsendi võrra, mis tähendab 5000 kuni 7000 töökoha kaotamist, teatas Läti televisioonis saates "Rit panorama" rääkinud riigikantselei direktor Martins Krievins.

Krievins kommenteeris peaminister Maris Kucinskise ideed vähendada riigiasutustes töökohti lausa kolmandiku võrra. Krievins märkis, et märksa reaalsem on umbes 7% võrra kärpimine, mis tähendaks 5000 kuni 7000 töökohta kaotamist. Samas märkis ta, et praegu on riigiasutustes, ministeeriumides ja nende allasutustes umbes 3500 täitmata töökohta, vahendasid Läti TV uudised.

Krievinsi sõnul aitavad reformiga kokkuhoitavad summad muuta riigiametnike palgad erasektoriga võrreldes konkurentsivõimelisemaks – eesmärgiks võiks olla, et riigisektoris ulatuksid palgad vähemalt 80 protsendini sellest, mida sama töö eest makstakse erasektoris.

Riigisektori töölistearmee vähendamise debati algatas hiljuti Läti väike- ja keskmiste ettevõtjate liidu juhatuse liige Aija Lokenbaha. Tema argument oli, et sel moel vabaneks tööjõud, mis tooks ühiskonda juurde ettevõtjaid, ja see aitaks omakorda kaasa Läti majanduskasvule. Seepärast kutsus ta ühiskonda üles diskussioonile ning mõtlema läbi pikaajalisema strateegia – selle, mis äris on esmatähtis.

Agentuuri Leta andmeil loodi Lätis mullu 11 206 uut firmat, likvideeriti aga 12 227. Paljud Läti ettevõtjad on registreerinud oma firmad Eestisse, kirjutas agentuur.

Hetkel kuum