Sirje Rank • 22. märts 2017 kell 7:06

Soome majanduskasvu väljavaated paranevad

Soome keskpank  Foto: EPA

Danske Bank ja Soome keskpank on äsja kergitanud Soome majanduskasvu prognoose, sest väljavaated on paranenud.

Danske Bank prognoosib nüüd Soomele tänavu ja tuleval aastal 1,5% suurust majanduskasvu varem prognoositud 1,3% asemel. Ka ekspordi väljavaated on helgemad, kuna maailmamajanduses jätkub kasv, Soome konkurentsivõime on paranenud ja Venemaa majandus toibub. Samas pidurdab eratarbimise kasvu palgatõususle pandud piirangud ja inflatsiooni kiirenemine.

Soome keskpank tõstis läinud nädalal selle aasta majanduskasvu prognoosi detsembris visandatud 1,3 protsendilt 1,6%-le, öeldes selgituseks, et kasv on muutunud laiapõhjalisemaks.  

„See on positiivne uudis,“ kommenteeris Soome keskpanga juht Erkki Liikanen. „Oluline tegur on keskpanga lõtv rahapoliitika, mis on aidanud ergutada euroala majanduskasvu. Samuti oluline on globaaasle keskkonna paranemine,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Tulevaks aastaks prognoosib keskpank Soome SKP kasvu 1,5% ja järgnevaks aastaks 1,3% detsembris mõlemal aastal prognoositud 1,2% asemel. Läinud aastal kasvas Soome majandus 1,4%.

Soome sai majanduslangusest välja 2015. aastal. Kasvu on vedanud peamiselt eratarbimine ja ehitus. Nüüd on vedama hakanud ka eksport, osutab keskpank ning väljavaateid parandab ka paranev olukord tööturul. Soome valitsuse läbi surutud kokkulepe tööjõukulude alandamiseks ja Soome konkurentsivõime parandamiseks hakkab keskpanga sõnul tänavu tulemust andma.

Eurostati värske tööjõukulude statistika näitas, et Soome tööjõukulude kasvu tempo jäi 2016. aasta viimases kvartalis alla tööjõukulude kasvu tempole nii Saksamaal kui ka Rootsis, mis on peamised riigid, millega võrreldes Soome oma konkurentsivõimet tõsta soovib. Saksamaal kasvasid tööjõukulud 3% ja Rootsis 2,5% Soome 1,8% kõrval.

Danske Bank prognoosib, et aastaks 2018 alaneb tööpuudus Soomes 8%-le.  Veebruaris oli töötuse määr Soomes statistikaameti andmeil 9,2% võrreldes 9,4%ga eelnenud aasta veebruaris.  

Hetkel kuum