Mait Kraun • 24. juuni 2017 kell 13:30

Mis toimub Donald Trumpi rahakotis?

Trumpi pildiga rahakott.  Foto: EPA

USA presidendi Donald Trumpi ärid ei too nii palju raha sisse kui ettevõtetele laene andnud pangad lootsid.

See on kõige tähtsam järeldus, milleni pärast presidendi varade puhasväärtuse arvutamist jõuti. Ühtlasi langes Trumpi varade väärtus 2,9 miljardi dollarini, selgub Bloombergi miljardäride indeksi andmetest. Veel aasta tagasi oli Trumpil 3 miljardit dollarit.

Arvutused, mis on tehtud viis kuud pärast Trumpi ametisseastumist, põhinevad laenuandjatelt saadud andmetel, kinnisvaralaenude dokumentidel, aastaaruannetel ning teistest dokumentidest, mis on hiljuti avalikuks tehtud.

Varade väärtuse languse on tinginud eelkõige kolme kinnisvaraobjekti odavnemine Manhattanil, kirjutab Bloomberg. Kõigi kolme puhul jõuti samale järeldusele – nendel objektidel ei lähe nii hästi kui laenuandjad lootsid. Ehitised – 40 Wall Street, Trump Tower ja 1290 Avenue of the Americas (30 protsendiline osalus) – on New Yorki turumuutuste ohvrid. Säravad ja uued pilvelõhkujad tõmbavad rentnike viimasel ajal palju rohkem ning vanemate üüripindade nõudlus langeb.

Bloombergi arvutused, mis varem põhinesid osaliselt pankade hinnangutel, põhinevad nüüd ainult kolme ehitise tegelikel finantstulemustel, mis avalikustati hüpoteekväärtpabereid omavate investorite poolt, kes on Trumpile laene andnud. Kolme objekti väärtust on vähendatud kokku 380 miljoni dollari võrra.

Trump Organizationi finantsjuht Allen Weisselberg ja pearaamatupidaja Jeffrey McConney ei vastanud Bloombergi saadetud e-mailidele.

Müüs oma aktsiaportfelli maha

Kinnisvara allahindamise katsid peaaegu täielikult ära aga teised Trumpi ärid. Tema likviidsete varade portfell, kus on ka raha, tõusis 170 miljonilt 230 miljoni dollarini. Peamiselt sai Trump raha Las Vegase hotelli väljamaksetest ja Manhattani katusekorteri müügist. Ta müüs suurema osa oma aktsiaportfellist eelmisel suvel maha, ütles tema pressiesindaja eelmise aasta detsembris.

Trumpi ettevõtted said ka uusi litsentsitasusid Vancouveri ja Kolkata projektidest, selgub avaldatud dokumentidest. Trumpil on kokku 16 puhke- ja golfikeskust – nende käive kasvas kokku 3 protsenti. Mar-a-Lago, mida Trump on pärast valimisi ka pidevalt külastanud, kasvatas müüki 25 protsendi võrra. Nüüd on nende keskuste koguväärtus tõusnud 720 miljoni dollarini (varem oli väärtus 710 miljonit dollarit).

Samal ajal on vähenenud Trumpi laenukoormus 630 miljonilt eurolt 550 miljoni euroni, selgub laenuandjate andmetest.

Kolm pilvelõhkujat

Wall Streeti hoone, mille väärtus oli veel 2015. aastal 540 miljonit dollarit, prognoosib 2017. aastaks 22,6 miljoni suurust puhaskasumit. 2016. aastal teenis hoone kasumit 17,4 miljonit dollarit. Eelmise aasta tulemuste põhjal on selle kinnisvara väärtus kukkunud 400 miljoni dollarini.

Trump Tower, mis oli enne Valgesse majja kolimist presidendi kodu ja peakorter, on silmitsi sarnaste probleemidega. Selle kontorite ja poodide väärtus oli veel 2012. aastal 480 miljonit dollarit, kasum ulatus hinnanguliselt 20,4 miljoni dollarini. Eelmisel aastal oli puhaskasum aga 14,1 miljonit dollarit, sest kulud olid kõrgemad, selgub laenuandjate dokumentidest. Ehitis, kus asub ka Trumpi katusekorter, on nüüd väärt 450 miljonit dollarit.

1290 Avenure of Americas hoone, kus Trumpil on 30protsendiline osalus, ei ole samuti laenuandjate ootustele vastanud. Hoone väärtus oli 2012. aastal 2 miljardit dollarit ning oodati, et puhaskasum ulatub vähemalt 97,7 miljoni dollarini. Eelmisel aastal teeniti aga 77,7 miljonit dollarit kasumit.

„Manhattanil ehitatakse kõige enam kõrghooneid alates 1980datest,“ ütles kinnisvaraturu nõustamisfirma Savills Studley kinnisvaraanalüüsi juht Keith DeCoster. „Vanematel hoonetel, mis on ehitatud 80datel ja 90datel, on väga raske konkureerida.“

Trumpi peab ennast rikkamaks

Trump on ise oma varadele andnud palju suurema väärtuse. 2015. aastal, mil ta teatas presidendiks kandideerimisest, avalikustas tema kampaania dokumendid, kus oli kirjas, et tema netoväärtus ulatub 8,7 miljardi dollarini. Sama aasta lõpus hindas Bloomberg tema varade väärtuseks 3 miljardit dollarit. Toona kutsus Trump seda „rumalaks raportiks“. Hiljem andis Trump teada, et tema varad on tegelikult väärt rohkem kui 10 miljardit dollarit.

Vahe tuleb sisse eelkõige selles, kui kõrgeks peab kumbki osapool Trumpi brändi väärtust. Trumpi kampaania poolt 2015. aastal avalikustatud dokumendis oli brändile pandud 3,3 miljardi dollari suurune hinnasilt. Bloombergi hinnangul on selle väärtus aga vaid 35 miljonit dollarit.

Hetkel kuum