Maailma rikkaimad teenisid mullu üle 80% maailma rahast

Maailma vaeseid mullune tugev majandusaasta Oxfami raporti põhjal suurt ei aidanud.  Foto: EPA
Urmo Andressoo • 22. jaanuar 2018 kell 7:45

82 protsenti mullu loodud väärtusest läks ühe protsendi maailma rikkaimate inimeste taskusse.

Seevastu planeedi populatsiooni vaesem pool (3,7 miljardit inimest) 2017. aastal rikkamaks ei saanud, tõdes täna Davosi Maailma Majandusfoorumi avaldatud raport.

Raport pealkirjaga „Premeeri tööd, mitte rikkust“ tõi välja, et maailma miljardäride vara on kasvanud alates 2010. aastast keskmiselt 13 protsenti aastas. Üle kuue korra kiireimini kui tavaliste töötajate palk, mis on aastas kerkinud keskmiselt 2 protsenti.

Miljardäride hulk maailmas kasvas 2016. ja 2017. aasta märtsikuude vahel enneolematu kiirusega. Uus miljardär lisandus iga kahe päeva tagant. Oxfam Internationali juhi Winni Byanyima sõnul pole see märk hästi arenevast majandusest, vaid hoopis läbi kukkuva majandussüsteemi sümptom.

1,5 protsendi suurusest maksust miljardäride varale piisaks, et iga maailma laps saaks koolis käia.

„Maailma esiviisikusse kuuluva moefirma juhil läheb vaid neli päeva, et teenida summa, mida Bangladeshi tekstiilitöötaja teenib terve elu,“ möönab mittetulundusühingu Oxfam raport. Näiteks kuluks kõigi Vietnami tekstiilitööliste palga tõstmiseks elamisväärsele tasemel 2,2 miljardit dollarit aastas. Ehk kolmandik summast, mis maailma rõivaäri viis suurimat ettevõtet 2016. aastal oma rikkaimatele aktsionäridele dividendiks maksid. „Inimesi, kes teevad meie riideid, panevad kokku meie telefone ja kasvatavad meie toitu, ekspluateeritakse pideva odavate kaupade sissevoolu, korporatsioonide kasumite ning nende miljardäridest investorite nimel,“ ütles Byanyima.

Lisaks rahalise ebavõrdsuse suurenemisele on raporti sõnul murekohad töötajate õiguste vähenemine, suurfirmade järjest kasvav mõju valitsuste ja seadusandluse üle ning kulude maksimaalne kokkuhoid aktsionäridele tootluse nimel.

 

Hetkel kuum