Pajula selts sündis Linnamäe rahaga

Hardo Pajula ja Vilja Kiisler  Foto: Ivar Kuldver
Äripäev • 4. mai 2018 kell 3:00

Hardo Pajula eestveetavat, konservatiivse ilmavaate kaitseks loodud Edmund Burke’i seltsi rahastavad suurärimehed Margus Linnamäe, Parvel Pruunsild ja Heldur Meerits.

Laupäeval kell kümme Äripäeva raadio eetris olevas persoonisaates tuleb esimest korda avalikult jutuks Burke’i seltsi rahastamine. 2016. aastal sündinud Burke’i seltsi rajamine algas varem majandusanalüütiku ja õppejõuna tuntud Hardo Pajula kontaktidest Eesti Meedia suuromaniku ja ravimiärimehe, Eesti ühe rikkama mehe Margus Linnamäega. 2015. aastal oli Pajula nimelt mõne tunni Postimehe peatoimetaja. Aga toimetus ei võtnud teda omaks ja Pajula tuli sealt ummisjalu tulema, teatades, et Postimehes pole võimalik töötada, ja sajatades Mart Kadastiku vaimu, mis pidavat ikka veel Maakri tänaval hõljuma.

Pajula tunnistab, et ei ole harjunud mikrofoni ees rahast rääkima ja tunneb sellepärast väikest kohmetust. Aga ta kogub end kiiresti. „Margus pani alguses ja selle peale tulid Parvel ja Heldur ise juurde. Summad olid nii, et Margus pani 50, Heldur 30 ja Parvel 25.“ Jutt käib siis tuhandetest eurodest.

 

Pajula ei taha öelda, kui kauaks peab sellest rahast jätkuma. „Kui sa tahad nüüd täpselt teada, palju hetkel arveldusarvel on… seda ma täpselt ei mäleta. Aga jääme sellise sõnastuse juurde: me oleme teise eelarveperioodi alguses.“

Küsimusele, mida täpselt Linnamäe ja teised ettevõtjad teda toetades taotlevad, vastab Pajula nii: „Mul ei ole ühegagi neist lepingut, et ma peaksin neid esindama vestlustes Äripäevaga.“ Pajula sõnul teadsid ärimehed loomulikult, milleks nad raha annavad – konservatiivse ilmavaate kaitseks –, aga see ei tähenda, et nad oleksid Pajulale ette andnud A4, et tee seda või toda.

Selgitades põhja, mille pealt tema Linnamäe ja teiste ettevõtjate agendaga solidariseerus, sõnab Pajula: „Enamik asju siin maailmas toimub ikkagi persoonitüüpide baasil. Ja noh, ju siis mingi klapp oli. Ma saan nende kõigiga jätkuvalt hästi läbi ja ma arvan, et meil on vastastikune respekt.“ Ka on Pajulal olemas mõningane kindlus, et seltsi rahastamine jätkub: mõne ettevõtja puhul on see suurem, teise puhul natuke väiksem.

Margus Linnamäe, Parvel Pruunsild ja Heldur Meerits kuulusid ka nende kaheksa ettevõtja hulka, kes annetasid parteidele üheskoos 800 000 eurot „tänutäheks kauaoodatud otsuste eest iibeprobleemi lahendamisel“ ehk lapsetoetuse suurendamise eest. Et tegu oleks seaduse ostmisega, seda ärimehed eitasid. Avalikkuses selline viis erakondi toetada ülearu suurt mõistmist ei leidnud.

Pressiteadete koostamise ja muidu nõuga on Burke’i seltsi aidanud suhtekorraldusärimees Meelis Kubits, kes Pajula sõnul pole oma teenete eest raha saanud.

Äripäeva persoonisaadet Hardo Pajulaga juhib Vilja Kiisler.

Hetkel kuum