Cleveronist lahkus tippjuht

Andres Liinat enam Cleveroni ei juhi.  Foto: Raul Mee

Pakirobotite tootjast Cleveronist lahkus tegevjuht Andres Liinat.

Enne Tartu Ülikooli kantslerina töötanud Andres Liinat astus pakirobotite tootja Cleveroni juhiks möödunud aasta aprillis.

Cleveroni üks asutaja ja juhatuse esimees Arno Kütt kinnitas, et Liinat enam Cleveronis ei tööta. „Hetkel täidan mina ise tegevjuhi rolli,“ ütles Kütt.

Küti sõnul oli Liinati lahkumise põhjus erinevad nägemused firma arengust. „Cleveron vajab veidi start-up'ilikumat lähenemist,“ tõdes ta.

Ta ütles, et Cleveron liigub jätkuvalt kasvu suunas. „Meil on eesmärk ka sel aastal kolmekordistada oma maht. Ja valmistame ette 2019.-2020. aastat, kus plaanime jätkata päris suure kasvuga.“

Kui Kütt Liinati ametisse võttis, siis lootis ta, et tema 30aastane juhtimiskompetents lubab tal keskenduda Cleveroni tehnoloogia arendamisele. "Minu kirg on tehnoloogia ja arendustegevus," ütles Kütt toona.

Liinat: lahkumisele eelnes mitu vestlust

Andres Liinati sõnul eelnes tema lahkumisele mitu vestlust. Põhiküsimuseks olid kasvava ettevõtte strateegilised valikud ja sobivaim juhtimisstiil.

„Olen seda meelt, et kasvades pole palju alternatiive detsentraliseeritud juhtimisele. Seniajani on omanikukeskne otsustamine toiminud. Kuid firma kasvades ja inimeste lisandudes tekivad erinevad funktsionaalsed üksused ja uued juhtimistasandid. Siis on detsentraliseerimine möödapääsmatu,“ selgitas Liinat oma nägemust.

Liinat oli nõus, et kui asutajaliige tahab firmat ise juhtida, siis on tal selleks õigus. „Lõpliku otsuse teevad asutaja ja omanikud,“ nõustus ta lisades, et peab juba tulevikuplaane. Kuhu Cleveroni endine tegevjuht edasi suundub, näitab ta enda sõnul lähiaeg.

Kuulsad kliendid

Cleveroni kuulsaim klient on USA jaekaubandushiid Walmart, kus pakirobotid on osutunud nii edukaks, et need jõuavad sel aastal pea 40 protsendi USA elanikeni.

Eelmisel aastal ligikaudu 200 poodi jõudnud Cleveroni pakirobotid said ülimalt positiivset tagasisidet. Suure edu tõttu tellivad nad veel rohkem kui 500 Pickup Toweri pakitorni, aasta lõpuks võiks seega Ameerika Ühendriikides olla juba 700 Viljandist pärit pakirobotit.

Välismeedia on varem kirjutanud, et Cleveroni toodetud pakirobotid on saanud Walmarti relvaks, millega ta püüab edestada e-kaubanduse hiidu Amazoni.

Cleveroni juht Arno Kütt on Äripäevas öelnud, et tegelikult rääkisid nad ka Amazoniga võimalikust koostööst, kuid neile ei sobinud USA firma tingimused. Amazon leidis omale pakiautomaadid Hiinast, kuid Küti hinnangul on Walmart selles vallas praegu paremas seisus.

Cleveron lõi eelmisel aastal käed nii Walmarti kui ka Zara omanikfirma Inditexiga. Tänavu lisandus ettevõtte klientide hulka Suurbritannia suuruselt kolmas jaekett ASDA. Firma võrku kuuluvad üle 600 kaupluse ning veebipood.

Eelmisel aastal oli Cleveroni käive 11,2 miljonit eurot ja kasum 0,8 miljonit.

Hetkel kuum