Pille Ivask • 18. oktoober 2018 kell 6:30
Südamekese lasteaed jäi päevapealt ilma toitlustajast. Vaid ühe päevaga pidi südamekese lasteaed leidma uue toitlustaja 200 lapsele. Südamekese lasteaia direktor Margit Hiiet tõdes, et kerge ülesanne see ei olnud: "Eks see ikka segab, et ühe päevaga on vaja leida toitlustaja 200 lapsele".  Foto: Andras Kralla

Maksuvõlaga skeemitanud toitlustaja: me ei saanud maksuametiga kokkuleppele

Paisuva maksuvõlaga riigihangetel osalenud ja neid võitnud KLP Toit OÜ juht Jüri Peetson ütles Äripäevale, et tahtis maksuametiga sõlmida uut maksegraafikut, ent maksuamet sedapuhku nõus ei olnud.

Varem on KLP Toit maksuvõlga ajatatud kaks korda, sealjuures on võlg ka paisunud. See on võimaldanud firmal osaleda riigihangetel ja neid võita.

Peetson ütles Äripäevale saadetud kirjalikus kommentaaris, et alates maksuvõla tekkimisest on ettevõte olnud maksuametiga pidevas dialoogis ning saavutanud kokkulepped maksuvõla tagasimakseks. Neid kokkuleppeid on Peetsoni sõnul ettevõte alati püüdnud täita. Peetson lisas, et kuivõrd ettevõte tegevus on olnud suunatud pikaajalistele eesmärkidele ja arengule, on ettevõte olnud veendunud, et järjepideva tööga suudetakse majandusraskustest väljuda.

"Kahjuks ei saavutanud KLP Toit OÜ viimastel läbirääkimistel maksuametiga uut maksegraafiku kokkulepet, mistõttu oleme sunnitud lõpetama tänased lepingulised kohustused haridusasutuste ees," kirjutas Peetson.

Äripäev kirjutas möödunud nädalal loo ettevõttest KLP Toit, kes on suutnud oma paisuvat maksuvõlga õigel ajal ajatada, saades sellega õiguse osaleda riigihangetel ning neid ka võita. Möödunud aasta 1. septembril jõustunud riigihankeseaduse muudatus näeb ette, et hankes osalema kvalifitseeritakse ka ettevõte, kes on oma maksuvõla ajatanud. Nüüd ei oma enam tähtsust, kui pikalt võlga ajatatakse. Varem võis ajatatud maksuvõlaga ettevõtja osaleda riigihankel juhul, kui ajatamise periood ei ületanud kuut kuud või oli ajatamine täies ulatuses tagatud.

Mullu novembris toimunud hanke ajal oli KLP Toit OÜ-l maksuvõlg riigi ees üle 280 000 euro, tänavu juunis toimunud hanke ajal aga juba üle 320 000 euro. Praeguseks on see paisunud 336 000 euroni, millest rohkem kui 142 000 moodustab sotsiaalmaks.

Möödunud aastal oli firma käive aga 2,7 miljonit eurot. Kahe hanke koguväärtus oli enam kui 200 000 eurot.

Veel hiljaaegu kinnitas Peetson Äripäevale, et hindab ettevõtte tegevuse jätkusuutlikuks. Sellest hoolimata tulid nii üleeile kui eile teated, et toitlustaja on lõpetanud lepingud Viimsi ning Tallinna haridusasutustes.

Hetkel kuum