Jaroslav Tavgen • 28. detsember 2018 kell 12:42

Osula: väike kriis oleks kasulik

Ettevõtja Hugo Osula sõnul võiks pärast kümne aasta pikkust kasvuperioodi tabada Eesti majandust väike jahtumine, et tuua riigisektorisse rohkem efektiivsust.   Foto: Andres Haabu

Eesti riigisektor vajab majanduslangust, mis vähendab riigi ettevõtete mõju kohalikus majanduses ja muudab riigi taas efektiivseks, leiab Lux Expressi ja Sebe omanik Hugo Osula.

Kuigi lõppevast majandusaastast ei osanud Osula esile tõsta ühtegi sündmust, nentis ta, et tegemist oli pigem positiivse aastaga. "Toimus stabiilne areng ja ettevõtted suutsid oma positsioone rahvusvahelisel turul kindlustada," leidis Osula.

Samas märkis ta, et pärast kümmet aastat kasvuperioodi oleks väike kriis kasulik. "Parem rohkem väikeseid kriise kui üks suur kollaps," toonitas Osula.

Ettevõtja usub, et Eesti majandust ootab 2–3 aasta jooksul ees jahtumine, kuid mitte suur langus. "Suur ehitamise hoog hakkab raugema, aga kas see viib meid kriisi? Seda ma ei tahaks uskuda," arutles Osula.

Tema hinnangul on Eesti majandus tugevalt seotud Skandinaavia turgudega. "Tegemist on maailma stabiilseimate majandustega ja arvan, et midagi hullu siin ei juhtu," tõdes Sebe omanik.

Teisalt rõhutas ta, et langus tooks efektiivsuse tagasi ja paneks riigi paremini tegutsema. Täpsemalt pidas Osula silmas riigi juhitava ettevõtluse piiramist. "Riik peab hoolitsema efektiivsuse eest, kuid headel aegadel kaob see vajadus," märkis Osula, kelle hinnangul riigiettevõtted tekitavad pigem turutõrkeid, kui loovad majanduslikku lisandväärtust.

"Kriis lööb õhu puhtamaks nende seas, kes ei pea alati majanduslikult mõtlema," kordas ta.

Osula jaoks on tänavu olnud kõige tähtsam Eesti Vabariigi suur sünnipäev. "Loodan ja teen kõik selle nimel, et meie lapsed ja lapselapsed oleksid siin riigis õnnelikud," toonitas Osula. Tema sõnul tuleb Eesti järgmise 100 aasta täitumiseks teha veel palju lapsi.

Äripäeva sõsarleht Delovõje Vedomosti küsis Eesti ettevõtjatelt, kuidas nemad võtavad kokku 2018. aasta – mis olid nende meelest suuremad kordaminekud ja negatiivsed sündmused.

Hetkel kuum