Euroopa tähistab suure sõja lõppemise 80. aastapäeva, Ukraina aga suure tüli lahendanud lepet.

- Moskvas käib kibe ettevalmistus suure isamaasõja pidustusteks.
- Foto: AFP/Scanpix
Lõpuks läks tarvis 80 aastat, et Euroopas hakataks teist maailmasõda ühtmoodi mõistma. 1945. aasta 8. mail Euroopas lõppenud sõda tõi rahu ja vabaduse üksnes kontinendi läänepoolele, ida jäi kompartei ja punaarmee talla alla ning pidi taluma totalitaarset režiimi veel pool sajandit pärast natsismi alistamist.
Kui Saksamaal püsis arusaamine, et ka Venemaa võib olla sõber ning julgeolek on üksnes USA rida, siis peagi ametisse asuv valitsus on selle raami lõplikult lõhkunud. Saksamaa vajab USAst sõltumatut kaitsevõimet ja just Venemaa vastu, on arusaamine Berliinis — täpselt nii, nagu see on olnud juba pea kümendi Pariisis.
9. mail tähistatakse sõja lõppu aga hoopis teises raamistuses Moskvas, kus Vladimir Putin võõrustab nii Hiina riigipead Xi Jinpingi kui ka euroliidu paha poissi Robert Ficot. Ehkki Kreml nõudis pidustuste ajaks Ukrainalt relvarahu, hoiatas Volodõmõr Zelenskõi nädalavahetusel, et ei saa garanteerida ühegi pidustustel osaleva poliitiku turvalisust. Ähvarduse kinnituseks on viimastel päevadel lennanud Moskva pihta arvukalt Ukraina droone.
Ent Zelenskõi on sel nädalal ka teisel põhjusel fookuses. Kui Donald Trumpi tegi päriselt kuulsaks tema-enda-mitte-kirjutatud 1987. aasta bestseller „Tehingukunst“, siis paistab, et sel korral viljeles tehingukunsti hoopis tema vastaspool Zelenskõi, kes suutis ameeriklastelt pigistada nn mineraalide leppega rohkem, kui keegi osanuks veebruari lõpus toimunud Valge Maja fiasko järel unistadagi. Sellest kõigest allpool lähemalt.
“Globaalne briifing” on Indrek Lepiku uudiskiri, mida saab endale tasuta postkasti tellida aadressilt
www.aripaev.ee/uudiskirjad.
Ukraina tagasi Kurskis. Ukraina väed on tunginud tagasi Kurski lähistele, kirjutavad Vene mainekad sõjablogijad. Ehkki Kiiev pole viimaste ööpäevade arenguid kommenteerinud, pole ukrainlaste sõnutsi nad sealt kordagi taandunudki.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
USA president Donald Trump ühes oma administratsiooniga on läinud tülli USA tippülikoolidega ning soovib nende tegevust ja meelsust kontrollida. Kui kogu segaduses midagi positiivset püüda leida, võib niisugune pitsitamine tulla kasuks näiteks Euroopa Liidu ülikoolidele.
Donald Trumpi ristisõda ülikoolide vastu avab tee Euroopa riikidele sealsete talentide siia kutsumiseks. Kui vaja, siis Euroopa Liidu eelarve abiga.
Kaks kuud kestnud täieliku blokaadi tõttu levib okupeeritud Gaza sektoris laste alatoitumus, rahvusvahelised organisatsioonid nimetavad seda ühemõtteliselt sõjakuriteoks.
Turvasüsteemide töökindlus sõltub üha enam sellest, kui kiire ja kvaliteetne on võrguühendus ja kui hästi on ettevõtte läbi mõelnud oma tehnoloogilised lahendused. G4S otsustas, et IT-probleemide lahendamise asemel tahavad nad keskenduda äri arendamisele, mis muu hulgas päästaks iganädalaselt ka inimeste elusid.