12. aprill 2015 kell 11:45

Taktikalise ettevõtja parim koolitaja

Kabehobi on lubanud Janek Mäggil (vasakult teine) mängida ka maailmameister Aleksander Georgievi vastu. Fotol oktoobris ­Pärnus simultaanil.   Foto: Raigo Pajula

Karastunud kabemängija suudab täie tähele­panuga kaasa mõelda ka pika koosoleku viimased punktid ning teab, et elus tuleb võidelda viimase hetkeni.

OÜ Powerhouse juhataja Janek Mäggi on kabet mänginud alates 1982. aastast, seega juba 33 aastat. Ta sai mängupisiku nooremalt vennalt, kes käis juba enne kooli kaberingis. “Tänu kabele sain kooli ajal päris palju endises NSV Liidus reisida, mis oli väga põnev. Näiteks Türkmenistanis ja Aserbaidžaanis, rääkimata lähematest liiduvabariikidest ning Moskvast ja toonasest Lenin­gradist,” meenutas Mäggi.

Aitab näha suuremat piltiTarmo Tulva, Eesti Kabeliidu president

Oleme mittetulundusühing, meie liikmeks on 15 klubi ja spordiorganisatsiooni. Meie kõige olulisem ülesanne on Eesti meistrivõistluste korraldamine. Lisaks sellele koolitame treenereid ja kohtunikke, aitame klubisid võistluste organiseerimisel ning rahastuse leidmisel jne.

Koostöös Euroopa Kabekonföderatsiooni ja Maailma Kabeföderatsiooniga oleme võtnud eesmärgiks korraldada Eestis igal aastal vähemalt üks rahvusvaheline tiitlivõistlus.

Eestis mängitakse peamiselt kahte liiki kabet – rahvusvahelist (100ruudulisel laual) ja vene kabet (64ruudulisel laual). Harrastajaid on meil 1000 ringis ja neid, kes julgevad ja tahavad ka Eesti meistrivõistlustel kaasa lüüa, on paarsada, sealhulgas lapsed ja noored.Kabe kui mõtte­sport on väga populaarne just laste ja noorte hulgas ning seda soosivad ka lapsevanemad. Kabe aitab tagada lapsele tasakaalustatud arengu ning õpetab strateegilist mõtlemist ja suure pildi nägemist.

Samuti õpetab kabe püsivust ja kannatlikkust – üks täispikk ajakontrolliga rahvusvahelise kabe partii kestab 4–5 tundi ja sellise ajakontrolliga peavad harjuma juba 8–9aastased mängijad, kes soovivad näiteks Euroopa noorte meistrivõistlustel osaleda. Täiskasvanutele on oluline, et kabega saab tegeleda kõrge vanuseni. Praegu on meil mängijaid, kes on üle 80 aasta vanad, aga suudavad taseme poolest Eesti meistrivõistlustelt medaleid võita.

Kabega on nagu iga spordialaga, et seda võib teha nii ajaviiteks ja harrastuseks kui ka tõsiselt ja tippspordina. Täpset mängijate profiili on raske välja tuua, meil on tugevate mängijate hulgas nii ärimehi kui ka lihttöölisi, nii kõrgharidusega inimesi kui ka neid, kes ei ole veel nii kaugele jõudnud.

Mäggi sõnul aitab kabe sarnaselt malega mõelda mitu käiku ette. Mängija peab  vastase üle kavaldama; tegema keerulisi, kuid briljantseid kombinatsioone, mida vastane ette ei näe. “Kindlasti nõuab kabe ka tahet võita  – võita partiid sama palju kui turniiri,” lisas ta. Võitja peab ka kaotada oskama

Mäggi sõnul peab kabes oskama kaotada, sest muidu sõltub ühest ebaõnnestunud mängust kogu turniiri tulemus. “Kunagi ei tohi ette alla anda, tuleb võidelda viimase nupuni,” oli ta veendunud. “Tihti juhtub, et sina eksid, kuid seepeale võib vastane eksida veel rohkem ja sügavamalt.”

Mäggi sõnul on kabe suurepärane vaba aja veetmise viis. “Kasutan seda ka pingelisel päeval, kui pean palju tekste koostama, et hetkeks lõõgastuda, meeli puhastada,” rääkis ta.

Mäggi mängib kabet iga päev. “Aasta jooksul mängin internetis ligi tuhat partiid,” lausus ta. Viimastel aastatel on ta osalenud ka kõigil 64ruudulise kabe Eesti meistrivõitlustel nii pikas mängus, mis on kõige olulisem turniir, kui ka välgus ja kiirkabes. Pikas mängus saavutas ta eelmisel aastal 9. koha. “Laua taga mängin igal aastal 7–9 täispäeva kindlasti, pika mängu Eesti meistrivõistlused kestavad neli päeva.”

Kabe sobib Mäggi sõnul kõigile. “Väga hea on alustada vint.ee-st, kus saab ennast kasutajaks registreerida ning kohe taset proovida,” soovitas ta. “Seal on ka kõik teised mängud, samuti male.”Mäggi lisas, et kabe on parim lõõgastus ja suitsupausi suitsust palju tervislikum. 

Hobist valmis raamat

Brenstol OÜ juhatuse liikme Urmo Ilvese kokkupuude kabemänguga sai alguse kodus ema-isaga mängides. “IV klassis oma esimesel võistlusel jäin koolis esimest-teist kohta jagama ja nii see kabe­pisik mulle külge jäigi,” rääkis Ilves.

Kabeliidu palvel andis Ilves just välja raamatu mängu tehnikast ja nippidest. Ilvese sõnul saab lugeja sealt aimu, kui palju tehnikaid sisaldab endas pealtnäha lihtne mäng.

Kõigi turniiride algusaeg on reeglina kell 11.00. Täpsemat infot ajakava kohta leiab kabeliidu kodu­leheküljelt www.kabeliit.ee.Iga kuu kolmas pühapäev. Enn Rüütsalu mälestusturniir. Vene kabe. Malemaja25. aprill. Harjumaa meistrivõistlused. Vene kabe. Peetri ­­lasteaed/algkool

2. mai. Eesti meistrivõistlused välkkabes. Rahvusvaheline kabe. Malemaja

3. mai. Eesti meistrivõistlused kiirkabes. Rahvusvaheline kabe. Male­maja

30. mai. Jõgeva pargikabe. Vene kabe. Jõgeva

13. juuni. Lohusalu turniir. Vene kabe. Lohusalu sadam

27.–31. juuli. Jõgeva 2015 rahvusvaheline turniir. Vene kabe. ­Jõgeva

1.–7. august. Euroopa noorte meistrivõistlused. Rahvusvaheline kabe. Hotell Džingel (Tallinn)

12. september. Eesti meistrivõistlused välkkabes. Vene kabe. ­Malemaja

13. september. Eesti meistrivõistlused kiirkabes. Vene kabe. ­Malemaja

20. detsember. Aastalõpu turniir 2015 ja EKLi pidulik vastuvõtt. Vene kabe. Malemaja

Erinevaid tehnikaid võib rakendada ka samal ajal – see annab võimaluse vastast järsu taktikamuudatusega üllatada. “Terve partii tuleb olla mõttetööga tasemel, see tähendab, et ei tohi hetkekski valvsust kaotada, muidu võib partii ühe rumala vea tõttu olla kohe kaotatud,” selgitas ta.

Aitab firma edule

Ilves kinnitas, et ettevõtte juhtimisele on kabemäng kindlasti kaasa aidanud – juhtkond peab olema tähtsaim filter, mis ei lase halbu otsuseid läbi.Teine kasu on karastunud vaim. “Ka pikemate koosolekute puhul peab mõttetöö vastu pidama,” ütles Ilves. “Ei saa nii, et esimesed päevakorra punktid suudad kontsentreeruda, viimased lased üle jala.”

Ilvese sõnul on ettevõtte juhtimine läinud iga aastaga järjest analüütilisemaks – lao juhtimine, tootmiskorraldus jms. “Sellest tulenevalt on ka juhtimisotsuste kvaliteet paranenud – analüüs toob paremini esile kohad, millele keskenduda,” märkis ta.

Ilves lisas, et ka tema teised praegused hobid – korvpall, rannavõrkpall, seiklussport – nõuavad omajagu ajugümnastikat. “Targalt lähenemine tuleb kasuks igal alal,” kinnitas ta. “Et mõttetegevus oleks tasemel, tuleb olla füüsiliselt aktiivne – see aitab ajul kiiremini taastuda,” selgitas ta, miks nii töö- kui ka kabelaua tagant tasub vahel püsti tõusta

Autor: Ketlin Rauk, kaasautor

Hetkel kuum