Majandus langeb, kas tõmbame ka turunduskulusid koomale?

17. juuni 2008, 10:04

Majanduskasvu aeglustumises kõlab justkui loogilisena, et üldises kulude kärpimise aktsiooni käigus vähenevad ka turunduse ja reklaami peale minevaid summasid. Huvitaval kombel näitavad uuringud aga seda, et need ettevõtted, kes turundusrahasid ei kahandanud, hoopiski võitsid paljude uute kundede poolehoiu.

Statistika näitab tõepoolest, et kitsastel aegadel tõmbavad ettevõtted reeglina turundus- ja reklaamikulusid koomale. USA 2001. aasta languse ajal oli see näiteks 6,5%. Samas tehti Inglismaal 90ndate alguses uuring, mis näitas, et turuosa võitsid just need ettevõtted, kes ka rasketel aegadel turundustegevusi endistes või isegi suuremates mahtudes jätkasid. Ka mitmed näited Ameerikast kinnitavad seda – 90ndate alguse rasket aega kasutasid edukalt ära näiteks Ameerika populaarsed kiirsöögikohad Taco Bell ja Pizza Hut, kes „varastasid“ kliente McDonaldsilt.

Asi pole siiski nii lihtne, et paneme turundusse rohkem raha ja turuosa kasvamine on justkui juba käes. Võtmeküsimuseks on see, milliste sõnumite, kanalite, taktiga ja strateegiaga seda teha.

On suur tõenäosus, et aeglustuvas majanduskeskkonnas ostab ettevõtte juhtkond ära turundusosakonna kampaania stiilis „teeme 100 000 kroonise kampaania, mis kasvatab müüki 1 miljon krooni“. Ehk siis eesmärgid peavad väga selgelt paigas olema ning seda, kui palju üks reklaami investeeritud kroon tagasi toob, on tänu tehnoloogiale võimalik üsna täpselt välja arvutada.

Kindlasti sagenevad n-ö suurele läbimüügile suunatud pakkumised. Usun, et Eesti tarbijad näevad lähiajal erinevate müüginippide sagenemist, näiteks stiilis „annad kaks, saad kolmanda tasuta“ või „iga kümnes pitsa tasuta“. Kitsastel aegadel läheb inimestele varasemaga võrreldes rohkem korda säästmine ja odava(ma)d hinnad. Neid ettevõtteid, kes nimetatud märksõnu oma kampaaniates targalt ära oskavad kasutada, saadab suure tõenäosusega edu. Näiteks toon Ameerika-mandrilt üldsegi mitte odava kaubavalikuga kohvihiiglase Starbucksi, kes tuli mõned kuud tagasi turule uue, senisest väiksema ja vaid üks dollarit maksva kohvijoogi toote. Samuti on oodata teatud kaubagruppide müügi kasvu – näiteks tasub Rakvere Lihakombinaadil suurendada hakkliha ja viinerite tootmist, sest inimesed ostavad taolisi odavamaid tooteid rasketel aegadel varasemaga võrreldes rohkem. Seega tuleb turundajatel teha omad otsused millistesse toodetesse raskemal ajal investeerida tasub.

Teatud sektoritel tuleb oma turunduse mudel muutunud majanduskeskkonnas täiesti ümber korraldada. Kindlasti on toimumas suured muutused Eesti kinnisvaraettevõtete müügi- ja turundusosakondades.

Lõpetuseks soovitan, et kindlasti ei ole tark uues olukorras uisapäisa ettevõtte seniseid turundusreegleid pea peale pöörata. Soovitan kõik hoolikalt läbi mõelda, sest uute võimalustega kaasnevad mõistagi ka ohud. Seega tuleks kogu uut olukorda vaadelda tervikpildina ja silmas pidada, et seniseid saavutusi ära ei nullitaks.

Autor Kristjan Kaleviste on Momentum Eesti juht

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing