Ela, võitle, võida! Ehk lugu kahest julgest Eesti ettevõttest

18. veebruar 2009, 14:02

Raskel ajal on turundusse panustamine mõistlik tegevus – lisaks teooriale kinnitavad seda paljud näited riikidest, kus turumajandus on aastakümneid toiminud.

Kuigi järelduste tegemiseks Eestis on meie tänane keeruline majandusolukord veel kestnud liialt lühidalt, on juba meilgi näiteid ettevõtetest, kes on suutnud turunduskulude kärpimata jätmisest loorbereid lõigata. Allahindluste ja protsendisadude rägastikus on osanud teiste seast edukalt silma paista näiteks kaks (juhuslikult sarnase nimega) ettevõtet - Saksa Auto ja Saksa Takso.

Saksa Auto kampaania "Meil on kahju, kuid meid lohutab see, et Teie kasu saate" oli nii edukas, et lükkas neli korda suuremate müüginumbritega troonilt autoturu pikaajalise liidri Toyota. Volkswagen oli Subaru kõrval üks vähestest markidest, mille müük jaanuaris võrreldes eelmise aasta keskmisega kasvas ja seda 13% võrreldes 62% üldise turulangusega. 1,5 miljoni kroonise kampaania tasuvuse kokkuvõte tehakse märtsi lõpus, kuid ettevõte on juba täna tulemuse suhtes optimistlik.

Seni suhteliselt vähetuntud pooleaastane taksofirma Saksa Takso suutis aga oma ühe tasuta taksosõidu päevaga tõsta nõudlust lausa kolm korda võrreldes kampaaniaeelse perioodiga. Tasuline reklaamikampaania oli suhteliselt väiksemahuline (raadioreklaam ja Õhtulehe internetiportaal), ent kõvasti kasu lõigati tasuta meedialt – uudis levis pea kõigis suuremates Eesti internetiportaalides ja meediaväljaannetes. Saksa Takso juhatuse liikme Andrea Tederi sõnul oli eesmärk jõuda iga taksoteenust kasutava tallinlase telefonini ja tulemus ületas kõik ootused.

Kuigi tibusid loetakse sügisel, annavad need näited kindlust väita, et turundus ei ole pelgalt turundusinimeste väljamõeldud müügiargument. Keerulistes tingimustes mängitakse väga oluliselt ümber kogu turg ning ei kõla usutavalt, et võitjaks osutub ettevõtja, kes kärbib kõik kulud miinimumini. Puhtalt lootusest, tõusta fööniksina tuhast siis, kui ajad paremaks lähevad aga ei piisa. Parem võidelda, kui pikaajaliselt hingamisaparaadi all vegeteerida.

Artikli autor Tanel Voorel on Ambient Marketingi juhatuse liige.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing