Kasulikum on ise liisitud autole ostja leida

08. mai 2009, 10:07

Kui tahate oma liisingus olevat autot müüa või ümber vahetada, siis soovitan leida omal algatusel liisitavale autole ostja, kirjutab aripaev.ee pangandusblogis DnB NORD Liisingu järelvalve spetsialist Janek Rüütalu.

Hetkel valitsev keeruline olukord majanduses on kahtlemata jätnud oma jälje ka Eesti liisingu- ja autoturul toimuvale. Sellele vaatamata ei tahaks kuidagi nõustuda arvamusega, justkui oleks 2009. aastal auto soetamine võimatu või mõtlematu tegu.

Rääkides trendidest tuleb tõdeda, et auto valikul ei lase inimesed ennast enam harjumuspäraselt mõjutada emotsioonidest, vaid otsus tehakse kaalutletult ning rohkem pragmaatilisematest argumentidest lähtudes. Viimane aitab kahtlemata kaasa ka õiglase finantseerimisotsuse tegemisel ja võimalike riskide maandamisel. Eelmiste aastatega võrreldes võib öelda, et üha enam kliente eelistavad osta väike- või kompaktklassi kuuluva kasutatud auto, mis on hinna poolest soodsam. Samuti omades paremat likviidsust järelturul, vähendab riski nii kliendi enda kui ka finantseerija jaoks. Kindlasti, saab täna auto ostul üha enam määravaks hind.

Suur valik on kliendi kasuks

Tänu nii uute kui ka kasutatud autode hindade tuntavale langusele leiab klient end täna olukorrast, kus veel aasta tagasi hinna poolest kättesaamatus kauguses olnud auto ostmine võib täna olla täiesti võimalik. Suur pakkumine annab autoostjale suurepärase võimaluse leida endale parima hinna-kvaliteedi suhtega sõiduk. Uutele autodele tehtavad peadpööritavad pakkumised avaldavad kindlasti oma mõju ka kasutatud autode hindadele.

Kõige paremini iseloomustab autode järelturgu täna suur pakkumine. Kuna nõudlus on märkimisväärselt vähenenud, on seeläbi surve kasutatud autode hindadele tuntav. Mida eksklusiivsem ja kallim on auto, seda suurem on tänane hinnasurve. Mõistliku hinna, madalate ülalpidamiskulude ja soodsa kindlustusega autod on tänasel järelturul kahtlemata rohkem hinnas kui kallimad luksusautod. Seega võib järelturult täna leida palju soodsaid pakkumisi autodele, mis on hea varustustasemega ja väikese läbisõiduga.

Kui soovitakse soetada auto liisingu abiga, siis peab täna üldjuhul arvestama omafinantseeringu olemasoluga, kuid pakutakse ka 0%-lise sissemaksega autoostu võimalust. Paljud tänased autostjad on oma viimase autoostu teinud mitmeid aastaid tagasi, kui liisinguturul valitsesid veel teistsugused tingimused. Finantseerija hindab finantseerimisotsuse tegemisel nii kliendi võimet oma liisingumakset teenindada kui ka soovitud sõiduki vastavust kliendi vajadustele ja võimalustele. Igale kliendile määratavad finantseerimistingimused on individuaalsed ja lähtuvad juba konkreetse kliendi ja vara taustast.

Samuti tasuks arvestada, et auto turuväärtuse hindamisel mängib üha suurenevat rolli tema likviidsus järelturul. Tasuks väga põhjalikult järele mõelda, mis otstarbeks auto soetatakse ning teha auto valik eelkõige oma vajadustest lähtuvalt. Selleks, et raskuste ilmnemisel mitte hätta jääda, on mõistlik juba auto valikul arvestada ka tema eeldatava likviidsuse muutusega liisinguperioodi jooksul. Vajadusel suudavad siin kindlasti abiks olla finantseerija poolt aktsepteeritud sõidukite hindamisega tegelevad koostööpartnerid.

Kliendil on kasulikum ise autole ostja leida

Kui soovitakse oma liisingus olevat autot müüa või ümber vahetada, siis kõige parem soovitus on leida omal algatusel liisitavale autole ostja, misjärel liisingufirma vormistab kliendi taotlusel vastava müügitehingu. Ise auto müüki reklaamides saab klient küsida vana auto eest endale sobivat hinda ning võib juhtuda, et vana sõiduki müügist saadavast rahasummast piisab ka uue auto sissemakseks. Kliendid on tihti ekslikult seisukohal, et neil on õigus suvalisel hetkel liisitav auto lihtsalt liisingufirmale tagastada. Sõiduki saab liisingufirmale tagastada näiteks kasutusrendi tüüpi lepingu perioodi lõppedes. Muudel juhtudel on reeglina auto tagastamiseks vajalik vastav kokkulepe liisingufirmaga. Teiseks võimaluseks on olemasoleva liisingulepingu ülevõtmine uue kliendi poolt. Kui olemasoleva lepingu ülevõtmist taotlev klient vastab liisingufirma poolt seatud nõudmistele, on just see kliendi jaoks mugavaim variant. Seoses üldise rahahinna tõusuga rahaturgudel on mõnevõrra tõusnud küll intressimäärad. Siiski ei peaks aga oma võrreldavasse hinnaklassi jäävat autot vahetav klient kartma automaatselt suurenevaid kulusid. Vastupidi, tänu viimase poole aasta jooksul tugevalt langenud Euriborile võivad igakuised liisingumaksed isegi langeda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing