16. juuni 2015 kell 7:00

Me ei jäta jonni

Molycorp Silmeti juht David O'Brock.  Foto: Andres Haabu

Viimase aja sündmused nagu emaettevõtte võimalik pankrot ja hoone põleng Sillamäel ei ole piisavad, mis lubaks Molycorp Silmetil jonni jätta, leiab ettevõtte juht David O’Brock.

Pärinen kangekaelsete inimeste suguvõsast. Olles kord juba võtnud selle tehase, inimesed ja linna oma südamesse, ma keeldun alla andmast, sest tean, et siinsed inimesed väärivad sama head elu nagu kõik teised Eestis. Ma olen sisserändaja ja arvan, et ka teised sisserändajad, kes tahavad panustada ühiskonda, väärivad seda võimalust.

Läbi kõigi raskuste, omanikuvahetuste ja aegade, kui polnud raha investeeringuteks või tooraine ostmiseks, on meie inimesed ometi ettevõttele truuks jäänud. Miks? Sest nad armastavad oma tööd. Igal aastal õnnitlen ma hulgaliselt tööjuubilare, kes siin töötanud 30, 40 või isegi 45 aastat. Ilma kireta oma töö vastu poleks neid miski siin nii kaua kinni hoidnud.

Tiit Vähil puudub seos

Inimesed arvavad siiani, et kõige taga, mida Molycorp Silmet teeb, on Tiit Vähi. Ta ei ole siiski kõikvõimas ega oleks ilma tugeva meeskonnata suutnud nii palju saavutada. Teeme ühe asja selgeks – praegu ei ole Tiit Vähil enam mingit otsest seost Molycorp Silmetiga. Ta ei ole ei Molycorp Silmeti aktsionär, Molycorpi aktsionär ega kuulu ka meie juhtivorganisse.

Tuleval aastal tähistab meie tehas 70. sünnipäeva. Nii pika ajalooga ettevõtteid ei ole Eestis kuigi palju. Kui aastaid tagasi oli vaja lasertööstuse arendamiseks kristalle, hakkas tehas neid ise tootma. Ja nii edukalt, et Tallinna ja Peterburi juveelitööstused hakkasid huvituma meie smargadist, opaalist, rubiinist, tsitriinist ja granaadist. Ehk kui peaks vaja olema leiutada uusi tegevusvaldkondi, siis meie töötajate leidlikkuse taha asi küll ei jää. Meil töötab tehases kõrvuti 32 rahvusest inimesi, kelle koduks on Sillamäe. Kedagi ei huvita, oled sa ukrainlane, venelane, usbekk või tatarlane, tähtis on, et oled kasulik ühiskonnale.

Jonnakus viis sihile

Keerulistel hetkedel meenutan 2000. aastate algust, mis oli kindlalt kõige raskem aeg meie ettevõttele. Hiina üritas tookord haruldaste muldmetallide tootmist väljaspool Hiinat välja suretada. Ja see õnnestus neil edukalt, sest Euroopas suletigi terve rida meietaolisi ettevõtteid. Meie omanikel aga jätkus jonni tehas elus hoida.

Tehase ajaloo jooksul on toimunud mitu omanikuvahetust. Viimati 2011, mil liitusime Molycorpiga. 2012 avasime Silmetis uue ülikaasaegse labori, mille eesmärk oli teenindada mitte ainult meie ettevõtet, vaid kogu korporatsiooni. Oleme ennast tõestanud karastunud meeskonnamängijate ja läbirääkijatena.

Autor: David O'Brock

Hetkel kuum