Rainer Saad • 13 märts 2016

Saudi Araabia võib osutuda kaotajaks

Rainer Saad  

Aastakümneid naftaturul dikteerinud Saudi Araabia võib osutuda praeguse naftasõja kaotajaks, kirjutab börsiajakirjanik Rainer Saad.

2014. aasta lõpus teatas Saudi Araabia, kes on ühtlasi ka naftakartelli OPEC juhtriik, et vaatamata hindade langusele ei vähendata tootmist. Selle sammuga loodeti anda vastulöök USA kildatööstuse buumile ning kaitsta OPECi maailmaturu osa.

Tootmist ei otsustatud vähendada ka OPECi eelmise aasta lõpus toimunud kohtumisel. Nüüd, kus nafta hinnad on langenud 10 aasta madalaima taseme lähedale, on see hakanud pigistama ka Saudi Araabia rahakotti ning üha rohkem näib, nagu oleks kuningriik endale hoopis ise jalga tulistanud.

Eelmisel kuul avaldas Saudi Araabia keskpank enda stabiilsusraporti, kus ütles, et järjest ilmneb märke, nagu ei kavatseks OPECisse mittekuuluvad riigid madalatele nafta hindadele tootmise vähendamisega vastata. Raportis toodi esile ka see, et nafta tootmise vähendamise asemel on asutud kärpima hoopis uute alustavate naftaprojektide arvu.

Saudi Araabia on lõksu langenud, kuna ligi 90 protsenti riigi tuludest toob nafta. Rahvusvahelise Valuutafondi, Deutsche Banki ja Fitch Ratingsi andmetel vajab Saudi Araabia eelarve tasakaalus hoidmiseks vähemalt 106 dollari barrelilist naftat. Valuutafondi andmetel ulatub Saudi Araabia eelarvepuudujääk sel aastal 20 protsendini SKTst, mis on peaaegu 140 miljardit dollarit.

Saudi Araabia sõda, mis alustati USA kildatööstuse vastu, võib osutuda kaotuseks, sest kildatööstus näib praegu püsivat stabiilsem, kui ebakõladest lõhestatud OPEC.

Hetkel kuum