25. mai 2016
Jaga lugu:

Mis sa virised, jaga ise kah

EstateGuru partner Marek Pärtel.  Foto: Erakogu

Jagamismajanduse üle virisejad peaksid keskenduma võimalustele, kuidas oma oskusi kõige paremini ära kasutada, kirjutab EstateGuru partner Marek Pärtel.

Eestis on jagamismajanduse arenguks loodud head võimalused - selles on meie valitsus suhteliselt uuendusmeelne. Eesti seadusloome kujundajad arvestavad jagamismajanduses trendi näitajate arvamustega. Tundub, et mõistetakse, et jagamismajanduse parim regulatsioon tekib tehingutes (on see siis taksosõit või kinnisvarainvesteering) osalevate inimeste kogemuste tulemusel ja tagasisidel. Ainult nii saavad sündida uued mudelid, mis viivad elu edasi.

Pooldan liberaliseerimist

Usun, et käskude ja keeldudega maailma paremaks ei loo. Kui inimeste kogemus on positiivne, siis milleks teha takistusi? Loomulikult peab olema elementaarne kvaliteedikontroll, kuid seda teevad oma maine ja klientide hoidmiseks ka jagamismajanduse ettevõtted ise. Samuti on jagamismajanduses osalenute tagasiside täiendav ning võib olla ka kõige tõhusam kvaliteedikontroll.

Väline kvaliteedikontroll on kindlasti mingi piirini hea ja tõstab usaldusväärsust. Keegi ju ei tahaks sõita purjus taksojuhi juhitud vana rondiga. Eks igas valdkonnas on oma erisused. Samuti ka ühisrahastuses. Oleme oma dokumentatsiooni väljatöötamisel järginud Suurbritannia ühisrahastuse tavasid ning plaanime valdkonna ja oma usaldusväärsuse suurendamiseks ennast ka Suurbritannias reguleerida.

Samuti töötame aktiivselt kaasa Eesti ühisrahastuse regulaatsiooni loomisel – hiljuti valmis ka FinanceEstonia, meie ettevõtte ja teiste suuremate platvormide eestvedamisel teostatav Eesti ühisrahastuse hea tava.

Tee, mida oskad kõige paremini

Uued paradigmad ja majanduse alustalade muutused ongi vanas turvatsoonis hängivatele kodanikele ebameeldivad. Võib ikka korralikult raputada, kui ei soovi arenguga kaasa minna. Soovitan virisejatel keskenduda pigem võimalustele, mitte otsida põhjusi, miks ei saa. Mõni nutab siiamaani kommunismi taga ja seda, et vähemalt talongide eest sai suhkrut ja kunagi anti heade töötulemuste eest autoostuluba.

Soovitan inimestel näha võimalusi, mida jagamismajandus pakub valdkonnas, mida nad ise oskavad kõige paremini. Usun, et paljud võimalused on veel kasutamata.

Autor: Marek Pärtel

Jaga lugu:
Hetkel kuum