Kapitaliturgude elavdamiseks tuleb lihtsustada reegleid kapitalile ligipääsuks, kirjutab Euroopa Parlamendi liige Kaja Kallas (Reformierakond).
- Euroopa Parlamendi liige Kaja Kallas Foto: Raul Mee
Paradoksaalne on, et Euroopas tegelikult raha on, aga see lihtsalt ei jõua nendeni, kes seda vajavad. Praegu on lihtsam leida rahastus Ameerikast, kui hakata tegelema Euroopa reeglitega. Turgude elavdamiseks peaks reformima nii nõudlust kui ka pakkumist.
Teiseks, riigid ja poliitikakujundajad saavad ise olla eeskujuks, valides ja arendades ise innovaatilisi ideid. Nimelt on paigas riigihanke reeglid, mis näevad ette parima pakkumise valimisel ka innovatsioonikriteeriumi arvesse võtmise.
Euroopa Komisjoni uuring näitas paraku, et paljud vähem arenenud riigid (sh Eesti) lähevad kergema vastupanu teed ja valivad lihtsalt odavaima pakkumise, sest näiteks innovatsioonikriteeriumi arvestamine nõuab subjektiivsust, mis on alati vaieldav. Lisaks innovatsioonikriteeriumi rakendamisele on oluline ka riigihangete osadeks jaotamine, sest just väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted, kellele Euroopa majandus baseerub, ei saa suurte hangete puhul osalemise võimalust.
Kolmandaks, arvestades, et elame informatsiooniajastul, siis andmed on need, mille põhjal saab luua uusi lahendusi ja arendada teenuseid, mis teevad inimeste elu lihtsamaks. Seetõttu on oluline, et valitsuste kogutud andmed oleksid avatud andmed (open data) ja valitsuste pakutud lahendused oleksid avatud lahendused, millele start-up’id saaksid ehitada uusi ideid.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.