Aimar Altosaar • 28. veebruar 2017
Jaga lugu:

Narva maailmalinnaks

Aimar Altosaar  Foto: Erik Prozes

Muudame erakordse asupaiga ja dramaatilise ajalooga Narva linna kõigi eurooplaste omaks, paneb ette Altosaar ja Bernadt OÜ juhatuse liige Aimar Altosaar (Vabaerakond).

Narval on kõik võimalused muutuda Euroopa esimese järgu turismimagnetiks: asukoht, loodus, ajalugu, haaravalt põnev jalutamisala, kus võib nautida Rootsi-aegseid bastione, kindlust, vanalinna ning haruldast promenaadi. Narvas elab palju muusikuid ja kunstnikke, mis võimaldaks tugevdada festivalide ja näituste traditsiooni. Narva Kolledžiga on linnas loodud euroopalik ja avarduv vaimne ruum, mis võib osutuda viljakaks pinnaseks mitmete uute, sh üleeuroopalise tähendusega haridus- ja teadusasustuste loomiseks.

Eesti on maa, kus on maha märgitud ja võetud UNESCO kaitse alla Struve meridiaan, kuid Narva võib luua ka tsivilisatsioonide teemapargi, sest kusagil mujal Euroopa Liidus pole Huntingtoni piir nii käegakatsutav.

Saab magnetiks ka eestlastele

Kui Narva muutub välismaalastele magnetiks, muutub linn ligitõmbavaks ka eestlastele. Kui siin toimuvad kaalukad konverentsid, kus vastuvõetud otsused mõjutavad elu kogu kontinendil, kui siin käib rohkelt rahvast kogu maailmast ning avaliku sektori investeeringud kinnitavad riigi järjekindlat huvi piirkonna arengu vastu, siis võib oodata ka erainvesteeringute kiiret kasvu. Avaliku rahaga üles ehitatud Eesti efektiivseimad tööstus- ja logistikapargid tegutsevad just Narva juures ning on valmis juba praegu pakkuma kaasaegseid taristuteenuseid tööstus- ja logistikasektor ettevõetetele. Kuid Narva vajab esimeses järjekorras investeeringuid konverentsiteenindusse, majutus- ja toitlustesektorisse ja meelelahutusse, mis võimaldavad siia tuua esimese laine kulutamisvõimelisi külalisi.

Venemaa võib olla sulgumas ning sealt võib-olla ei ole lähitulevikus palju tulijaid. Igaüks võib siis tulla Narva ja vaadata väga lähedalt, ilma kohapeale minemata, kuidas näeb välja suletud diktatuuririik. Kui aga Venemaa demokratiseerub ja muutub avatumaks, on siin lihtsalt palju liikumist ning Narva võiks siis luua Euroopa Liitu tutvustava kompetentsikeskuse.

Teeme Narva suureks, avatuks ja tuntuks, muudame radikaalselt selle linna tähendust ning siis muutub ka Eesti: nii sisemiselt tugevamaks kui ka rahvusvaheliselt külgetõmbavamaks!

Selleks on avalikul sektoril ja poliitikutel vaja:

- muuta avalik retoorika Narva suhtes positiivseks ning mitte käsitleda linna kui hädaorgu, kuhu tuleb vägisi küüditada riigiametnikke ja üle viia kõrgkoole;

- töötada välja riiklik programm Narva tutvustamiseks maailmas, korraldada seal maksimaalselt rahvusvahelisi üritus – konverentse, kohtmisi, seminare ja koolitusi;

- rajada uusi transpordivõimalusi, laiendada maanteed, ehitada eralennukitele lennuväli;

- sõlmida erakondade vahel kokkulepe eraldada Narva elu- ja turismikeskkonna arenguks viie aasta jooksul vähemalt 300 miljonit eurot; vajalike objektide ja investeeringute väljaselgitamiseks moodustada kohalikest kultuuri-, hariduse- ja kogukonna liidritest, ettevõtjate ning riigikogus esindatud erakondade esindajatest Narva arengukogu, kaasates kohalike omavalitsuste ja Ida-Viru tööstusalade esindajad;

- aidata kaasa Narva linna igakülgsete sidemete sõlmimisele ja nende aktiivsele toimimisele kõigi naaberriikide, eelkõige Soome, Rootsi ja Läti linnade ja piirkondadega;

- muuta Narva Euroopa Liidu fondide ja institutsioonide jaoks eelistatud arenduspiirkonnaks, tuues selleks siia Euroopa Liidu Eesti esinduse peakontori.

Muutes Narva maailmalinnaks muudame selle lähedasemaks ka eestlasele, sest koht, kus kogu aeg midagi toimub, tõmbab ligi uudishimulikke ja ettevõtlikke eestlasi. Sellega oleme muutnud ka Eesti tähenduse positiivseks ning e-liikumise järel kasvab välisinvesteeringute maht majanduse kõigisse sektoritesse.

Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, ACE Logisticsi, Eesti Gaasi, Silberauto, Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor ja Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.

Jaga lugu:
Hetkel kuum