Aleksander Laane • 12. aprill 2017 • 2 min
Jaga lugu:

Patareid ei või müüa

Aleksander Laane  Foto: Erik Prozes

Ajaloolise merekindluse säilimine ja korrastamine on ka Euroopa kultuuriruumi jaoks oluline ning Patareid ei tohiks lihtsaima lahendusena lihtsalt erakätesse müüa, kirjutab Europa Nostra juhatuse liige Aleksander Laane (Eestimaa Rohelised).

Jah, Euroopa seitsme enimohustatud mälestise hulka arvatud Patarei saab muuta turismimagnetiks. Jah, hoone on suur ja ilmselt saab selle renoveerimine olema huvitav ülesanne. Ning RKASi nõukogu liige Olle Koop on õigel teel - hoone saab korda teha riigi, Tallinna linna ja erakapitali koostöös. Europa Nostra on lubanud renoveerimise juures ka abiks olla, kui kompleksi erakätesse ei müüda.

Ma lisaksin siia eduks olulise ja hädavajaliku osalise - kodanikeühendused, mis koondavad südamega asja juures olevaid spetsialiste ja huvilisi.

Europa Nostra president maestro Placido Domingo on nii Patarei ja teiste ülioluliste hävimisohus mälestiste kohta öelnud, et kõigi nende objektide päästmiseks tegutsevad aktiivselt kohalikud kogukonnad, et säilitada meie ühise ajaloo mälestusmärgid, kuid kogukonnad vajavad laiapõhjalist toetust. Domingo sõnul loob ühise pärandi päästmine hävimisest arvukalt sotsiaalseid ja majanduslikke hüvesid mitte ainult sealsetele piirkondadele ja riikidele, vaid tervele Euroopale.

Ka Patarei ideekonkurssi mõttel on jumet, kuigi teadmistest, mida Patareisse teha, pole ka kodumaal puudust. Peamine on aga, et avalikus kasutuses multifunktsionaalne hoonetekompleks hoiab Tallinna mereäärse vabana. Kodanikuühendustel on kompetentsi vedada Patarei taastamist just selliseks, et sellest saab nii turismimagnet kui atraktiivne linnakeskkond, aga mälestis ei hävi.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt