Kristel Kruustük • 10. juuli 2017 kell 5:00

Meeskonnata kaugele ei sõida

Kristel Kruustük  Foto: Raul Mee

Juht, kes on loonud ettevõtte ning palganud inimesed, saab ebaõnnestumistes süüdistada vaid iseennast on kindel Testlio kaaomanik ja juht Kristel Kruustük.

Kui ma neli aastat tagasi oma ettevõtte Testlioga alustasin, ei osanud ma mõista, kui oluline on firma edule inimesed ja nende koostöövõime. Olin alati eeldanud, et hea äri aluseks ning edasiviivaks jõuks piisab suurepärasest ideest. See arusaam murti minu jaoks aga kohe, kui saime Angelhacki finaali ning just tänu oma tugeva asutajate tiimile 25 000 dollarit võitsime. See võit ei sõltunud niivõrd meie heast ideest, kuivõrd sellest, et olime “päris” tiim ja mitte suvaliselt kokku tulnud inimesed. Investorid ei investeeri pelgalt äriplaani – plaanid ju muutuvad vastavalt uutele turusituatsioonidele. Oluline on see, et on olemas tugev meeskond, kes on suuteline kiiresti nendele reageerima.

Sel hetkel mõistsin, et kui sul ei ole tugevat meeskonda, kes rasketel hetkedel tuge pakub ja headel aegadel sinuga koos rõõmujoovastuses lakke hüpab, siis konkurentsirohkes tehnoloogia ärimaailmas väga kaugele ei jõua.

Minu jaoks on tähtis võimaldada oma töötajatele täisväärtuslik keskkond, kus nad tunnevad ennast olulisena ning saavad oma potentsiaali realiseerida. Inimesed ju ikkagi veedavad oma väga suure osa elust tööl ja kui nad ei saa seal ennast teostada ning oma unistusi ellu viia, siis kuidas saakski neilt eeldada, et nad viiksid sinu ettevõte järgmisele tasandile?

Head tõmbavad häid ligi

See on selge, et head inimesed ju kaasavad teisi häid inimesi. Mida rohkem on sul inimesi, kes austavad üksteist, suhtuvad üksteisesse professionaalsuse ning sõbralikkusega, seda kindlamini väldid suuremaks ettevõtteks kasvades vigu. Kui sul on tugevad sambad paigas, on palju lihtsam katust peale ehitada ning kokkuvarisemist vältida.

Tugeva tiimi loomiseks on kõige olulisem inimestevaheline koostöö. Koostöö laabub, kui inimeste vahel on usaldus ning julgus üksteiselt küsimusi küsida ning abi paluda. Just hiljuti lugesin Elon Muski e-kirja oma töötajatele, kus ta nentis, kui oluline on seista oma töötajate eest, ja iga juht peab alati oma au ja uhkuse tagaplaanile jätma oma tiimi ees.

Juhina töötan mina oma inimeste jaoks sama palju kui nemad minu jaoks.

Ma ei saa kunagi ebaõnnestumistes süüdistada kedagi teist kui iseennast. Mina oled loonud ettevõtte ning palganud inimesed – kui midagi kuskilt hallitab, siis vaatan peeglisse ja tean, et iga probleem on saanud minust alguse. Kui ma ei ole leidnud meie tiimi õigeid inimesi, kes minu missiooni ja visiooni usuvad, siis iga selline juhtum lasub minu õlgadel – järelikult olen ettevõtte juhina kuskil seanud sellise standardi, mis tegelikult ei vasta minu vajadustele, olgu see siis kiire liikumise või ebakompetentsuse tõttu.            

Ma püüan alati kõigile sisendada, et raskused on ületamiseks ning me võidame, kui ei anna alla ning lähme kõigile nendele katsumustele koos vastu. Iga ebaõnnestumine on meie jaoks uus võimalus sellest midagi õppida ning täiel võimsusel sealt koos edasi sammuda.

Hetkel kuum