Marko Udras • 6. detsember 2017 kell 3:00

Aus palk on auasi

Marko Udras  Foto: Erakogu

Palka tuleks maksta ja saada ausalt, makstes riigile kõik vajalikud maksud, sest nii on patriootlik, kirjutab kaubandus-tööstuskoja poliitikakujundamise ja õigusosakonna juhataja Marko Udras.

Eesti inimesed on alati olnud uhked oma riigi üle. Patriotismi näidatakse välja nii laulupeol, Eesti Vabariigi aastapäeval, suurtel spordisündmustel kui mujal. Siis hoitakse kokku ja Eesti lippu kõrgel. Veider on aga see, miks ei käituta samamoodi, kui hakatakse palka maksma või seda küsima?

Hiljutisest kaubandus-tööstuskoja küsitlusest selgus, et ettevõtjate hinnangul on võrreldes kevadel tehtud küsitlusega kasvutrendis nende ettevõtete osakaal, kes maksavad oma töötajatele osa palgast maksuvabalt ümbrikus. See tulemus pani kukalt kratsima – miks küll, kui ometi on nii riik kui ühiskond teinud palju selleks, et ümbrikupalkade osakaalu vähendada.

Maksu- ja tolliameti kodulehel on avalikuks tehtud rohkem andmeid kui kunagi varem. See peaks andma nii ettevõtte koostööpartneritele kui riigile võimaluse rakendada ühiskondlikku kontrolli.

Tänavu leevendati ka noorte töötamisega ja kolmandatest riikidest pärit töötajatega seonduvaid reegleid, mistõttu peaks olema vähenenud ettevõtete motivatsioon nende töötamist varjata.

Sügisel võeti vastu uus riigihangete seadus, mille 70% keskmise palga nõue peaks samuti olukorda parandama. Kõik need tegevused ongi justkui tulemusi andnud. Kuid küsitluse kohaselt on olukord siiski halvenenud.

Ettevõtjate sõnul on kogu aeg olnud ümbrikupalga maksmise peamisteks põhjuseks kõrge maksukoormus ja bürokraatia. Viimane on aja jooksul pigem vähenenud kui suurenenud ning seda ilmselt poole aasta jooksul toimunud muutuste põhjuseks pidada ei saa.

Põhjuseks uued maksud

Maksukoormuse kuhja alt võib aga küll põhjuseid leida. On selge, et mida rohkem makse kehtestatakse ja mida keerulisemaks muutub maksusüsteem, seda tõenäolisem on, et raha hakatakse kokku hoidma just meie rahvusliku varanduse pealt.

Ametliku ja ausa palga saamine või selle andmine ja seejuures riigile maksude maksmine võiks samamoodi olla au ja uhkuse asi, nagu seda on näiteks laulupidu.

Me kõik soovime tõhusat pääste- ja politseiteenust, maailmatasemel haridust, tulemuslikku tervishoiusüsteemi. Nende saavutamine pole aga ainult riigi asi – see on meie kõigi, maksumaksjate, ühine asi. See on koostöö kõigi osapoolte vahel, et kõigil Eestis elavatel inimestel oleks siin hea ja turvaline.

Patriotism ei ole midagi, mida peaks välja näitama üksnes rahvuslikel suursündmustel või mõnes eestlase rahvusvahelise kajastuse saanud saavutuste korral. Siis ütlevad kõik, ka välismaal elavad eestlased: „Ma olen uhke, et olen eestlane!“

Sama peaks kehtima ka iga päev ausa palga maksmisel ja saamisel.

Hetkel kuum