Sina lihtsalt paljune

Rase  Foto: Panthermedia
Vilja Kiisler • 7. detsember 2017 kell 7:35

Kõik IRLi juhi Helir-Valdor Seederi jutud algavad perekondade magamistoas ja lõpevad lastetoas, kirikus ja köögis.

Seeder näib arvavat, et teise pensionisamba pikalilükkamise õigustuseks ja põhjenduseks sobib armsale eesti rahvale soovitada, et tehke lihtsalt sugu ja saagu teid palju – sellega on kõik teie probleemid lahendatud igaveseks ajaks. Lapsed olgu teie pensionisammas, sest kunagi olevat kuuldavasti niimoodi olnud.

Padukonservatiivsele poliitikule, kelle vaimne kodu on pigem „vendade“ Helmete kaabu all kui selles konservatiivsuse valgemas viirus, mida esindab näiteks president Kersti Kaljulaid, võib see ju sobidagi. Iseasi, kuivõrd kõnetab säärane ehe tagurlus uueneda sooviva IRLi liikmeskonda ja valijat, kuivõrd on sellel pistmist päris eluga kärgperestunud Eestis või kuivõrd on sel absurdi käänduval hoiakul elujõudu laiemapilgulisemas, kosmopoliidikogemusega põlvkonna vaates.

Loomulikult võib pensionisüsteemi reformida, peabki. Küllap võib ka teist pensionisammast pikali lükata, kui on hea ja tark mõte, mida selle asemele pakkuda. Paljas sigimissoovitus selle asemel võiks ehk toimida ehk mõnes saja- või mõnesaja aasta taguses maailmas, kus mees oli naise pea ja naine teadis oma kohta. Aga kui Seeder veel liberaalse maailmavaatega inimesi loodab kõnetada ja valikuvabadusest heietab, siis soovin ma vaikselt, et tema masti mõtlejad pigem omaette raamatuid loeks, selle asemel et oma tagurlike ideoloogiatega minu tulevase rahakoti kallal käia.

Hetkel kuum