Simsoni saamatu sigadus

Siga  Foto: Erik Prozes
Vilja Kiisler • 14 detsember 2017

Majandusminister Kadri Simsonil arusaamine asjadest on pea peal. Huvide konflikti ei maanda mitte kuidagi avalik teadmine tema kooselu kohta Teet Soormiga.

Täna Postimehes ilmunud intervjuus ütleb Kadri Simson, et ei näe huvide konflikti enda osalemises seakasvatajatele toetuse määramisel, sest kõik arutelu ajal laua taga olnud teadsid tema seotusest Eesti suurima seakasvataja HKScani toonase juhi Teet Soormiga.

Selline viis arutleda näitab, et Simsonil ei ole lood kehvad mitte üksnes sisemise kõlbelise kompassiga, vaid ka kõige harilikuma loogikaga. Kui avalik teadmine selle kohta, kes kellega koos elab, peaks huvide konflikti sattumise võimaluse välistama, siis ei satuks ükski minister või tuntud poliitik mitte kunagi huvide konflikti, sest nende mehed-naised on üldiselt avalikult teada. Nii see muidugi mõista ei ole. Väited, millest tulenevad valed või absurdsed järeldused, pole mitte loogilised, vaid demagoogilised.

Kaastundenupule vajutamise on Simson kiiresti ammendanud ja see on olnud ka suuresti ülearune. Teet Soormi suhtes alanud uurimise asjus sattus ta sellessamas Postimehes küll korraks maitsetu rünnaku alla, aga laiem avalik ruum ei kiirustanud kaugeltki Simsonit isiklike suhete pärast rattale tõmbama. Vastupidi. Rõhutati, et kedagi ei mõisteta süüdi tema hõimlaste väidetavate pattude pärast, ammugi siis veel arvestades seda, et Soormi suhtes on esialgu esitatud vaid kahtlustus, mitte isegi süüdistus.

Huvide konflikt või selle võimalus on aga täiesti teine asi. Isegi kui ajakirjandus on eksinud mõnes detailis, jääb tõsiasjaks, et Soormi lähedastega seotud ettevõtted on saanud toetusi, mille jagamisel istus laua taga Soormi elukaaslane. Väide, et otse Soormile toetust saanud ettevõtted ei kuulu, on kahjuks samuti pigem demagoogiline, sest Soormi loodud ärivõrgustik ongi üles ehitatud sugulassuhetele, ning kahtlus, et Teet Soorm võib olla kasusaaja nende ettevõtete puhul, mis otseselt talle ei kuulu, on endiselt üleval. Kogu see HKScaniga seotud kahtlustus seisab ju samuti püsti just sellel samal nähtusel.

Selles mõttes, tundub, on Simson ja Soorm päris paras paar. Üks ei saa aru, et tema ärivõrgustiku ülesehitusse on sisse kodeeritud tõeliste kasusaajate küsimus, teine aga ei mõista, misasi on huvide konflikt. Sellisel juhul on vaid aja küsimus, mil üks uppuja teise kaasa tõmbab. Nii või teisiti kipub aga koos Simsoni ja Soormiga tulevaste karikatuuride peale ka mitte milleski süüdi olev siga, kelle kohta tuleks loomaõiguslaste rünnakute vältimiseks alati lisada, et pildil on anonüümne, asjaga mitte kuidagi seotud kärss.

Hetkel kuum