23. juuni 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Veskimägi: elektribörsi pilt Lätis ja Leedus jätab soovida

Ma ei jälgi igapäevaselt elektribörsi toimimist Lätis-Leedus. Aga need korrad, kui olen vaadanud, on jäänud silma kaks tähelepanu vajavat asja.

Esiteks - eesmärk võiks olla, et kõigi Balti riikides kasutuses olevate elektritootmise võimsustega tehakse pakkumused Põhjamaade elektribörsi Nord Pool Spot (NPS) vastavasse hinnapiirkonda. Olgu selleks hinnaks kas või 2000 €/MWh, kui kellelgi peaks olema võimalik antud konkreetseks tunniks sellise muutuvkuluga tootmisvõimsus käivitada. Ehk sisuliselt reastataks muutuvkulu järgi igaks tunniks kogu tootmisvõimsus Baltimaades.

Mida me aga täna Lätis näeme? Kahe nädala jooksul enamikul tundidest Lätis olevad elektrijaamad tõenäoliselt NPSi müügipakkumisi ei tee. Kuidas muidu seletada olukorda, kus Lätis elektribilansi järgi on tootmist küllaga, kuid NPSi päev ette turul müüakse enamasti 0 MWh. Teatavasti annavd Lätis enamiku kasutatavast võimsusest on hüdroelektrijaamad, mis kindlasti peaksid turule mahtuma.

Teiseks on raske mõista, et kui Leedus on ca 2400 MW kasutatavat võimsust ja näeme järjest tunde hinnatasemega 60-70 €/MWh, aga samas füüsiline tootmine on olnud keskmiselt 100-300 MW (min 50 MW!). Tekib küsimus, kas need tootmisvarad ikka osalevad kõigil tundidel NPSi elektribörsil?

Kõigil tootjatel, kes elektribörsil osalevad ja kelle tootmisvõimused on kasutatava võimsuse hulgas, peaks olema kohustus kõigiks tundideks müügipakkumised teha. See annaks turule juurde selgust, likviidust ja usaldust ning kergendaks ka uute tootmisvõimsuste ehitamiseks vajalike otsuste langetamist.

 

Autor: Taavi Veskimägi, Peep Talimaa

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt