7 jaanuar 2014

Taavi Kotka: käibemaksureform on õige asi

Mida sa teeksid, kui selguks, et sinu ettevõttest tilgub iga aasta välja umbes 200 miljonit eurot, küsib majandus- ja kommunikatsiooniministeerium asekantsler Taavi Kotka. 

IMFi uue raporti alusel võiks see summa olla lausa 226 miljonit eurot. Arvestades, et see on ligikaudu 2,5% sinu 7,5 miljardi euro suurusest tulubaasist ja kaotsi minev summa on iga aastaga kasvanud, siis tuleks esimesena finantsjuhile otsa vaadata. Kuidas on võimalik, et nii suur kaotus on kõik need aastad tähelepanuta jäänud? Siin ei saa olla õigustust.

Järgmisena tuleks aru saada, kus on probleem. Mõistad, et osa sinu 73 000 partnerist ei mängi ausat mängu, aga täpselt aru ka ei saa, kes on aus ja kes mitte. Esimese hooga otsustad tõhustada kontrolli. Sul on 130 spetsialisti, kes iga päev kontrolliga tegelevad, kuid partneritelt täiendava info kättesaamine on keeruline. Nad suudavad 441 000 iga-aastasest tehingust ära kontrollida napi 3%. Ainuüksi selle 3 protsendi kontrollimine aitab avastada igal aastal 25 miljoni euro väärtuses pettusi. 

Võrreldes 200 miljoni euroga, on see 25 ikkagi vähe. Isegi kui suurendad kontrollmeeskonda kaks korda, ei anna see soovitud efekti, sest heal juhul suudad tänu sellele läbi vaadata 6% tehingutest. Kontrolli automatiseerimiseks oleks vaja saada partneritelt aga rohkem infot. Seda tuleks küsida nii, et nad jumala eest ei solvuks – pole ju nende probleem, et sa oma ettevõttes protsesse kontrolli alla ei saa.

Jutt käib käibemaksu deklaratsiooni reformist, mis mõne nädala eest tagasi lükati. Loe pikemalt Äripäeva tänasest paberväljaandest.

Autor: Vilja Kiisler, Taavi Kotka

Hetkel kuum