Juhan Lang • 16. oktoober 2015 kell 8:15

Investorid flirdivad taas Vene karuga

Rubla tõus on investoritesse Vene aktsiate osas taas lootust süstinud.  Foto: EPA

USAs kaubeldavad Vene aktsiad lendasid eile kõrgelt, sest investorite hinnangul võib hullem idanaabri majanduse jaoks nüüdseks möödas olla, kirjutab Bloomberg.

Suurim dollarites Venemaale panustav börsil kaubeldav fond Market Vectors Russia ETF (RSX) tõusis eile 3,26% võrra ja on kuu ajaga kerkinud ligi 7%. Tõusu vedas teiste seas Venemaa suurima laenuandja Sberbanki aktsia, mis tõusis eile New Yorgis 4,5% võrra, 6,10 dollarile. Eelmisel viiel kuud on Vene aktsiad olnud püsivalt langustrendis.

Rubla on viimase kuuga dollari suhtes tugevnenud 8,7%, edestades sellega kõiki teisi arenevate riikide valuutasid. Viimase kolme kuu jooksul aeglustus esimest korda ka aastane inflatsioon, langedes 15,7% peale.

Moskvas asuva Gazprombanki analüütik Andrei Klapko leidis, et valuuta stabiliseerumine on eriti positiivne olnud just pangandussektori ja eriti riigi suurosalusega Sberbanki jaoks. „Investorid võivad arvata, et kõige negatiivsemad stsenaariumid pole Venemaa jaoks materialiseerunud, ja on seega alustanud põhjaõngitsemist. Paljud neist võivad praegu vaadata Sberbanki, Venemaa kõige likviidsema aktsia poole.“

Sberbanki teatel langeb ettevõtte kasum tänavu 30% võrra ning JPMorgani analüütikute hinnangul võib pank kulude kokkuhoiuks 2016.–2017. aastal sulgeda enam kui 3000 filiaali ja koondada ligi 45 000 töökohta (14% töötajatest).

Täna on Venemaa rublapõhine Micexi börsiindeks tõusnud 0,16% ja dollaripõhine RTS-indeks ligi 2%. Rubla on dollari suhtes kerkinud 0,25% ja euro suhtes 0,23%.

Seda, mida arvab Venemaale investeerimisest Äripäeva loodud investor Toomas, saab lugeda siit ja parimaid viise selleks on kirjeldatud siin.

Hetkel kuum